Ondrej Rozložník. "Banská voda nám tu vyteká v meste a každý sa tvári, akoby sa nič nestalo," hovorí o pohľade na živelne vytekajúcu vodu zo zatopenej Mária bane.
"Všade sú železité okrové sedimenty, rinie sa to ku hlavnej ceste medzi Rožňavou a Betliarom a potom do Slanej! A nikto nevie, či je škodlivá, alebo nie?".
Do rieky pri Rožňave vtekajú už dva mesiace vody, ktoré tam predtým neboli a konečne sa začali o ne zaujímať aj odborníci z oblasti vodohospodárstva. Je evidentné, že ide o banské vody zo zatopenej Mária Bane. Hoci mali podľa plánu vytekať regulovane, oranžové potoky sa rinú všetkými smermi. Banskobystrickí vodohospodári, správcovia toku, nečakali a z vlastnej iniciatívy dali urobiť doplnkový prevádzkový rozbor vody. Spracovávanie vzoriek prebieha práve v týchto dňoch a hotové bude v priebehu pár týždňov. Vodohospodári nechcú robiť predčasné závery a podozrenia, kým kompletné výsledky nebudú k dispozícii. Domnievajú sa, že na "ťahu" sú úradníci z odvetvia životného prostredia a že nie je na čo čakať. Úradníci však práve toto robia. "My sme pred dvomi mesiacmi doručili správkyni konkurznej podstaty spišskonovoveskej Želby rozhodnutie s podmienkami, za akých má voda vytekať. Správkyňa sa odvolala a teraz požiadala o predĺženie lehoty. Budeme čakať ďalších 30 dní. Všetko je na krajskom úrade. A počkáme aj na výsledky rozboru vody," povedal prednosta Obvodného úradu životného prostredia v Rožňave Peter Kliment.
O. Rozložník medzitým upozorňuje na ďalší, možno ešte závažnejší problém, na ktorý sme upozorňovali už aj na stránkach Gemerského denníka KORZÁR. "Práve keď som bol pri ústí tunela, bolo zvnútra počuť hlasy. Veď tam sa rozkrádajú oceľové výstuže, vraj na objednávku ľudí, ktorí si z nich budujú vlastné pivnice! Keď porušia tunel, štôlňa sa zrúti, odtok vody sa upchá a voda vyrazí niekde na druhej strane Rožňavy, pri Čučme. S tým musí niekto niečo urobiť. Ale teraz, nie keď bude neskoro". Pivnice ľuďom pri Čučme zatekajú už teraz, avšak podľa O. Rozložníka to nie je banská voda. "Tá je zafarbená do oranžova. Okrem toho, výškový rozdiel medzi domami pri Čučme a baňou je značný. Nebude však v prípade, keď sa štôlňa zrúti a voda stúpne o 10, či 15 metrov. Len vtedy sa budú úradníci chytať za hlavu!".
Povrchové objekty bane kúpila Rudohorská investičná spoločnosť Rožňava. Kúpu podmienila prevodom dobývacích práv zo Želby na spomínanú spoločnosť. Doteraz sa tak však nestalo a právne je majiteľom dobývacích práve stále Želba v konkurze. Keďže nemá peniaze na splnenie úradníkmi stanovených podmienok, mal by sa toho chopiť niekto iný. Odborníci z odboru životného prostredia napríklad nariadili pravidelné monitorovanie stavu vody, jej zloženia, zistenie množstva rádioaktívnych látok aj osadenie lapača ropných látok. Ich vyplavovanie je najväčším "strašiakom" V bani totiž ostali banské stroje s nebezpečnými olejmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer