ťažiť, nie je dodnes jasné: kto, za čo a akým spôsobom vybuduje baňu v hodnote pol miliardy korún a najmä kedy začne ložisko zhodnocovať. "Okolo mastenca je teraz ticho a nič sa nedeje," hovorí Ondrej Rozložník, konateľ spoločnosti Rozmin z Rožňavy. Tá sa viac ako sedem rokov neúspešne pokúšala projekt ťažby rozbehnúť a preinvestovala na ňom okolo 130-miliónov korún. V zákonnom stanovenej lehote ale nezačala dobývať a dobývacie práva stratila. Rozhodnutie štátnej banskej správy preto napadla na prokuratúre, ktorá jej však nedala za pravdu a odobrila postup Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi. "Rozhodne to ale nebol bežný postup, niekto mal o ložisko eminentný záujem," myslí si o konaní banského úradu Rozložník. A divné veci podľa neho pokračujú ďalej. Rozmin doteraz nedostal žiadny právny dokument o odobratí dobývacích práv. Nik s firmou nejednal o využívaní informácií o ložisku, ktoré sú jej duchovným majetkom a je podozrenie, že sa neoprávnene používajú, ako ani o tom, čo ďalej s rozostavanou baňou. Zahraniční vlastníci Rozminu sa cítia poškodení a budú sa brániť.
Neznáma spoločnosť Economy Agency RV z Rožňavy, ktorá by mala na ložisku mastenca vymeniť Rozmin, na základe víťazstva vo výberovom konaní, doposiaľ nezverejnila technické ani finančné krytie projektu. Podľa Petra Čoreja, ktorý stojí za touto firmou, sa na príprave ťažby mastenca pracuje. Informácie o tom, že firma Economy Agency postúpi alebo vráti dobývacie práva, nekomentoval. Podľa nepotvrdených informácií by ich mala získať spoločnosť Východoslovenské kameňolomy Spišská Nová Ves, ktorá skončila v tendri na druhom mieste. Tá sa cez novozaloženú firmu VSK Mining, v ktorej má podiel, stala 18. júna 53-percentným spoločníkom Čorejovej spoločnosti, vlastniacej dobývacie práva. Silným hráčom v pozadí má byť solventný Rakúšan poľského pôvodu Jacek Engel, oficiálnym bydliskom v cyperskom Limassole, ktorý má cez firmu I.P.R. Limited, registrovanú na Cypre, podiel vo Východoslovenských kameňolomoch. V akciovke rovnakého mena so sídlom v Košiciach je Engel predsedom dozornej rady.
Výsledky výberového konania od začiatku spochybňujú viacerí účastníci. Najviac však fínska firma Mondo Mineral OY, ktorá skončila v tendri, zastúpená slovenskou dcérou, na štvrtom mieste. S námietkou viacerých porušení banského zákona pri určení dobývacích práv sa obrátila na Krajskú prokuratúru v Košiciach.
Podozrieva tiež Čoreja, že vo svojom projekte uviedol nepravdivé údaje, nedokáže ho technicky, ale najmä finančne zabezpečiť a bude nútený spolupracovať so silnejším partnerom. Tender preto považuje za netransparentný a špekulatívny. Čorej, ktorý spolupracoval s firmou Rozmin na mastenci od samotného začiatku a neskôr sa s ňou rozišiel, obvinenia zo strany spoločnosti Mondo Mineral odmieta ako nepravdivé a mieni voči nim postupovať právnou cestou. Podľa zástupcu Mondo Mineral OY, Wulfa Dietricha Kellera, má firma, ktorá je súčasťou nadnárodného koncernu OMYA a patrí v Európe k dvom najväčším ťažiarom a obchodníkom s mastencom, veľký záujem na využívaní slovenskej suroviny. Garantuje investície do vybudovania bane a spracovateľského závodu, ako i vytvorenie niekoľkých desiatok nových pracovných miest.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer