niekoľkými zberateľmi prišla v sobotu na výmennú burzu do Betliara v okrese Rožňava. "Ja som pochodila všetky okolité štáty. Predmety som napríklad lacno kúpila na dajakom trhu a dobre ich predala na burze. To sa vie naučiť každý," potmehúdsky sa usmieva Ilona, kedysi kuchárka a nezaprie obchodnícky talent. Keď sa pri jej tovare zastavia maďarsky hovoriaci ľudia, najprv si ich pohľadom ošacuje, v priebehu pár sekúnd nahlas prepočíta hodnotu koruny, forintu a eura a okamžite stanoví cenu porcelánovej bábky, ktorú si záujemcovia obzerajú. Bábky sú miniatúrne, no chce za ne 300 korún. "Viete aké veci majú rumunskí cigáni? Aj odtiaľ som si pár predmetov priniesla. Veľmi rada 'čavargujem'. Ale už to nie je ako niekedy. Zavedenie Eura nám kšefty riadne prekazilo". Na otázku, či sa zo zbierania a predávania starých vecí dá zarobiť, len prevráti oči. "Mne hovoríte?! Robím to už 25 rokov! Dalo sa z toho krásne žiť. Ale teraz už nie. Ako som hovorila, kvôli Euru. Pre mňa je to už len zábava a dobrodružstvo. Aj teraz som prišla s kamarátom z Maďarska," rozreční sa žena s kočovníckou náturou, ktorá neraz na cestách za dobrým obchodom prespáva v aute. Pochádza z Podunajských Biskupíc, no od mala žila pri Viedni a teraz v Maďarsku. V Betliari a tamojšom kaštieli s ukážkou bytovej kultúry Andrássyovcov bola prvýkrát. "Viete aký pocit to bol, keď som videla tie nádherné kúsky do bytu? Srdce mi išlo puknúť, ako asi každému zberateľovi. Takú hodnotnú prácu niekdajších umelcov, akú vidieť v kaštieli, už nenájdete teraz nikde," rozžiaria sa jej oči, keď spomína na exponáty, vystavené len na pohľad, nie na dotyk.
Na burze sa objavilo všetko, čo si len človek vie predstaviť. Porcelán, sklo, staré prilby, odznaky, šperky, knihy, známky, koreničky, truhlice na šaty, hračky, kuchynské nádoby, obrazy, ale aj "haraburdy". Maďarský turista pri prehliadke všakovakého tovaru povedal, že "kúpime možno veci, ktoré doplnia atmosféru v našom byte a potom si spomenieme, že je to práve z betliarskej burzy". Kým predávajúci získavajú predmety kúpou po kadejakých trhoch, tí skutoční si dávajú tú námahu, že chodia z domu do domu a hľadajú ich. Od nábytku až po miniatúrne gýče. Organizátor betliarskej burzy a starožitník Eugen Adamec však upozorňuje, že "nie vždy a všetko, čo na pohľad vyzerá ako skvost, má aj v skutočnosti takú hodnotu. Treba si dávať pozor a možno je vhodné na také burzy brať aj človeka, ktorý sa v starožitnostiach vyzná". Ďalšiu burzu bude v Betliari organizovať začiatkom augusta. V zahraničí sa konajú bežne, no v Rožňavskom okrese ich začali usporadúvať len pred niekoľkými mesiacmi. Na Slovensku majú tradíciu hlavne v okolí Nitry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer