a Ulici Sama Czabana. V súčasnosti je v nich zaevidovaných 36 obyvateľov. Výkup už schválili poslanci, teraz je na rade majetko-právne vysporiadanie.
Výstavbu nových bytov nižšieho štandardu vysvetľuje primátor Rožňavy František Kardoš faktom, že „peniaze na to dáva Európska únia, tak prečo ich nevyužiť a poriešiť otázku bývania?". Mesto má možnosť získať financie, podmienkou však je, aby na pozemku stáli aspoň štyri domy vedľa seba. Na nich by sa postavili nové. "Až 80 percent nákladov vieme pokryť z dotácií, 20 percent si musia odpracovať budúci nájomníci sami". V lokalite, kde sa o stavbe uvažuje, už teraz býva množstvo Rómov. Niektoré pozemky patria mestu. "Postavili by sme tam 10 až 12 bytov, spojených pavlačou," plánuje primátor.
Počas realizácie stavby bude musieť samospráva vyriešiť problém, kde obyvateľov dočasne umiestniť. V nových bytoch by bývali aj tí, ktorí tam obývajú domy v dezolátnom stave už teraz. "Budú si to však musieť odrobiť. Spolupracujem s predstaviteľmi Rómov a aj s nimi sme spracovali akýsi zoznam rodín, ktoré pomoc potrebujú najviac. Keď niekto nebude robiť už ani počas stavby, jednoducho ho vyradíme zo zoznamu a byt nedostane," zaujíma nekompromisné stanovisko F. Kardoš.
Ako príklad projektu spomína byty pri Gemerskej Hôrke, ktoré postavili pre Rómov podobným spôsobom a v súčasnosti vyzerajú rozhodne lepšie, než chatrče. "Aspoň by sa nasťahovali do normálnych podmienok, nie do takých, v akých žijú teraz," dúfa.
Menším rizikom je možná devastácia objektov. Mesto už v minulosti zriadilo pre neplatičov ubytovanie v mestskej Rožňava - Baňa. Teraz sú bytové jednotky zničené. "Žiaľ, je to tak. Riziko devastácie tu existuje stále. No myslím, že situáciu treba vždy riešiť. Keby sme neurobili vôbec nič, bolo by to ešte horšie," domnieva sa primátor.
Ešte predtým, než rožňavskí poslanci schválili výkup pozemkov a domov, prerokovali materiál v jednotlivých komisiách. Predmetné domy sa nachádzajú na vyše 1700 štvorcových metroch, mesto z nich vlastní 964. Predbežné výdavky na výkup 808 štvorcových metrov predstavujú vyše 242-tisíc korún. Sociálna komisia ešte pred schválením žiadala informáciu o tom, kam mieni mesto prechodne dať obyvateľov, ktorí majú v domoch trvalý pobyt. "Tým sa budeme zaoberať až potom, keď bude projekt hotový. Teraz je to v štádiu riešenia," povedal primátor.
Komisia výstavby a finančná komisia doporučili výkup pozemkov, takisto aj mestská rada.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer