rodiny v Revúcej. Chcem reagovať na sťažnosť či petíciu niektorých obyvateľov Rožňavy proti premiestňovaniu detí z Detského domova v Dobšinej a Špeciálnej základnej školy internátnej v Rožňave do rodinných viliek v meste. Svoj postoj však chcem vyjadriť predovšetkým ako človek, nie ako zamestnanec inštitúcie.
V rámci transformácie detských domov a humanizácie podmienok detí v nich umiestnených sa menia detské domovy internátneho typu na detské domovy rodinného typu. Deťom majú umožniť žiť v stabilnej skupine (aj keď nie v rodine) čo najviac spôsobom života i bývania pripomínajúcej rodinu. Obyvatelia Rožňavy nesúhlasia s premiestnením detí do rodinných viliek s odôvodnením, že nie sú kapacitne vhodné pre početnejšiu skupinu detí. Podľa môjho názoru je za tým skôr strach a obavy obyvateľov, blízkych budúcich susedov, či spolužitie s „ústavnými deťmi" nebude konfliktné. Čo však my, radoví občania, môžeme pre tieto deti urobiť? Posielať im na Vianoce darčeky či finančné dary? Prejavovať navonok ľútosť nad ich osudom? Nie. To najmenej, čo môže každý urobiť, je prijať tieto deti do spoločnosti, do susedstva. Uvedomiť si, že to nie sú kriminálnici, ale deti, ktoré tým, že sa nie vlastnou vinou ocitli v detskom domove, neskutočne citovo strádajú. Túžia po rodine a normálnom rodinnom živote. Nechcú sa odlišovať od detí, vyrastajúcich so svojimi rodičmi.
Nechcem v žiadnom prípade útočiť na obyvateľov Rožňavy. Mnohí ľudia majú o detských domovoch a iných ústavných zariadeniach skreslené predstavy (tam je deťom dobre, je o ich postarané, sú v čistom prostredí, zaopatrené). Bežný občan má veľmi málo informácií o tom, ako ťažko sa žije tým, ktorí vyrastali v detskom domove, ktorí možno od narodenia do dovŕšenia plnoletosti nemali pri sebe stáleho blízkeho človeka a preto nie sú schopní naviazať sa na niekoho ani v dospelom veku a viesť spokojný rodinný život. Trend znižovania kapacity ústavných zariadení, ich premena na zariadenia rodinného typu, vyhľadávanie náhradných rodín pre deti, ktoré sa nemôžu vrátiť domov, je dobrým trendom. Pri väčšej diskusii o tejto problematike i pri vyššej informovanosti verejnosti zo strany médií by sa určite väčšina ľudí priklonila k názoru, že menšie zariadenia rodinného typu a integrácia sú pre deti lepším riešením, ako vyrastanie v klasickom a viac anonymnom zariadení internátneho typu. To zákonite nemôže deti pripraviť pre budúci reálny život lepšie, ako zariadenie rodinného typu.
Chcela by som vyzvať týmto príspevkom ľudí, aby sa viac zaujímali o problematiku detí v detských domovoch, aby sa pokúsili pochopiť ich a prijať medzi seba. Možno práve dieťa zo susednej vilky sa stane najlepším priateľom vášho dieťaťa a otvorí vám nové cesty k poznaniu ľudského šťastia. Možno práve toto dieťa bude v živote úspešné a šťastné aj vďaka tomu, že vo vašej rodine uvidí pozitívne vzory a budete mu príkladom do budúcnosti.
Ing. Janka Švecová, Revúca
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer