začiatku vytekania banských vôd z podzemia na povrch poslanci dostali aj informatívnu správu Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi. "Vyžiadal som si odborné stanovisko na základe článkov v novinách," vysvetlil primátor mesta František Kardoš. Z banského úradu však prišla odpoveď, ktorá poslancom nestačí. Považujú ju za nič nehovoriacu a nenachádzajú v nej žiadny návrh na riešenie situácie so zatopenou baňou.
Správa začína konštatovaním o článkoch v médiách, ktoré charakterizujú odborníci ako nepodložené a nemienia k nim zaujímať stanovisko. Zároveň však priznávajú, že stav ústia dopravného priekopu v čase prehliadky, v posledný májový deň tohto roka, bol taký, ako sme ho opísali práve v našich novinách. Teda že oranžovo sfarbené potoky sa rinú z ústia tunela všetkými smermi a nie kontrolovane, ako bolo naplánované. Správa pokračuje informáciami o problematike zabezpečovania a likvidácie banských diel na rožňavských ložiskách, históriou útlmového programu rudného baníctva aj o dopisovaní si medzi Želbou, a. s. v likvidácii, a Obvodným úradom životného prostredia (ObÚŽP). Nič také, o čom by poslanci už neboli vedeli. "Sú to tri strany paragrafov a citácií zo zákonov. Ale nie je v nich žiadne riešenie, alebo spôsob, ako postupovať ďalej," hovorí poslanec Arpád Kavečanky, ktorého šokoval najmä záver správy. "Banský úrad ako štátna správa, ktorá má problematiku baní v kompetencii, radí mestu, aby zvolalo rokovanie všetkých zainteresovaných strán. Pre mňa je toto nepochopiteľný postup úradu".
Primátor Kardoš hovorí, že "s takým vysvetlením, ako je v správe, nemôžeme byť spokojní. Už aj starí baníci zo spolku Bratstvo sa obrátili na Ministerstvo hospodárstva SR o pomoc a s prosbou, aby sa vydalo ťažobné povolenie niekomu inému. Aby neostalo Želbe, a. s. v likvidácii. Veď banský úrad ukladá úlohy pre neexistujúcu firmu". Primátor očakáva, že zasiahne ObÚŽP a prisľúbil, že samospráva bude tlačiť kompetentné orgány ku konkrétnym krokom, aby sa predišlo iným škodám.
Banská voda začala na povrch vytekať približne pred dvomi mesiacmi. Tečie dolu kopcom od ústia dopravného tunela až k rieke Slaná. Vodohospodári už skúmajú, či voda v rieke neobsahuje aj škodlivé látky. ObÚŽP už dávno uložilo Želbe rozhodnutie, v ktorom má monitorovať obsah vody, preskúmať stav vody v bani a aj osadenie ropného lapača. Problém je v tom, že podnik je v likvidácii. Na splnenie podmienok nie sú ľudia ani peniaze. Právne je však majiteľom dobývacích práv stále Želba. A tak sa rozhodnutia a odvolania presúvajú z obvodného úradu na krajský a každý čaká, čo bude ďalej.
Poslanec Juraj Dubovský skonštatoval, že postoj úradníkov nie je taký, aký by mal byť. "Doplňme do uznesenia, že vyjadrujeme nespokojnosť s vysvetlením stavu od banského úradu. Zároveň zvolajme stretnutie orgánov štátnej správy a zainteresovaných strán".
F. Kardoš podľa vlastných slov veľmi rád podpíše uznesenie o nespokojnosti poslancov a sám bude iniciovať spomínané stretnutie. Poslanci jednomyseľne súhlasili.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer