bez okolkov delia na Bratislavu a "vidiek". Vidiekom sa pritom myslí všetko, čo sa nachádza za hranicami našej hlavnej dediny. A keďže s pôvodnými obyvateľmi Bratislavy je to asi ako s pôvodnými obyvateľmi Ameriky (zostalo ich zopár a v tom dave ich aj tak nikto nenájde), pripadá mi toto členenie nanajvýš povýšenecké. Až donedávna som si myslela, že bratislavsko-vidiecke vnímanie zemepisu je výmyslom posledných rokov, ale mýlila som sa. Bolo to tak odjakživa.
Formálne a navyše neoficiálne členenie by nebolo dôvodom na zamyslenie, keby sa až priveľmi neodrážalo v každodennom živote. Ľudia s veľkých miest (resp. väčších ako ostatné) pritom nie sú "väčší" ako ľudia z mestečiek, či dediniek, lebo veľkosť človeka neurčuje miesto, kde sa narodí alebo žije. To podstatné je vždy v človeku samotnom. Zhodou okolností sa mi pred pár dňami dostali do rúk noviny, v ktorých bol rozhovor s MaC Vrabcom šaleným východniarom, ktorý je na svoj pôvod patrične hrdý a vôbec sa nejde potrhať o priazeň Bratislavčanov. Napriek tomu je momentálne jedným z najpopulárnejších slovenských raperov. A možno nie napriek, ale práve preto.
Lebo zostal sám sebou, lebo sa nehanbí hovoriť o tom, že pochádza z malého mesta na východe Slovenska, lebo sa nehanbí za východniarsky prízvuk a nemá problém začať koncert v Bratislave typicky východniarskym "Ta čo?". Ta nič. Len toľko, že ľudská veľkosť sa posudzuje podľa celkom iných kritérií ako je označenie trvalého bydliska a nie je vylúčené, že sa niekto významný narodí aj v meste, kde nejazdia električky. Nech už je to šalený východniarsky raper alebo hocikto iný. Hlavne nech nezabúda, kým je a odkiaľ prišiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer