sa, že dôjde až k vymretiu niektorých lokalít. A pritom kapitál na rozvoj tu leží pri nohách," povedala počas víkendovej návštevy regiónu predsedníčka Slobodného fóra a poslankyňa NR SR Zuzana Martináková. Spolu s ďalšími poslancami Ľubicou Navrátilovou a Petrom Bódym sa na stretnutí so starostami a primátormi obcí a miest Revúckeho okresu v Ratkovskom Bystrom zaujímali hlavne o dopady reforiem na obyvateľov, o proces prechodu kompetencií zo štátnej správy na samosprávu, o sociálne problémy a vôbec o život v regióne.
Starostovia zo seba chŕlili konkrétne prípady, z ktorých bolo jednoznačné, že reformy narobili v týchto lokalitách chaos. Nerozpakovali sa povedať svoj názor na veci priamo. "Už by mal asi niekto spadnúť do kanála a zabiť sa, aby sa legislatívne podchytilo, že zberne nemôžu vykupovať kradnuté železo vrátane poklopov z kanálov," povedal "natvrdo" primátor Jelšavy Milan Kolesár, ktorému v meste nedávno zrušili kasárne, jedného z mála zamestnávateľov. Vtedy na protest starostov, kvôli zvyšujúcej sa kriminalite, vysokej nezamestnanosti a kvôli nevšímavosti kompetentných, takmer nik nereagoval. Z. Martináková ho však zaregistrovala a povedala, že "potešilo ma to. Bol to prvý výraz toho, že sa ľudia zmobilizovali. Čím sa viac kričí, tým je výsledok väčší," vyzvala na ďalšiu aktivitu Gemerčanov. Ako podotkla, problém vidí, okrem iného, aj v územnosprávnom členení. Gemeru to podľa nej uškodilo, a keby existoval VÚC Novohrad Gemer, "bol by to región s najhoršími parametrami". Starostovia už neraz spomínali, že za nich nemá kto v Bratislave lobovať, hoci má v Revúcej poslaneckú kanceláriu jeden z poslancov NR SR. Z. Martináková vyslovila presvedčenie, že chyba je vo volebnom systéme. "Keby tam bol človek volený občanmi regiónu, nedovolil by si hlasovať v prospech politickej strany".
Pri otázke o priebehu aktivačných prác sa starostovia hromadne len pousmiali. "Z 800 ľudí v hmotnej núdzi máte problém vybrať pár takých, ktorí sú ochotní niečo robiť. A poriadne robiť," vysvetlil efekt primátor Revúcej Jaroslav Gočaltovský. "Celý systém sociálnych dávok je smiešny," pokračoval primátor Tornale Ladislav Dubovský. "Veď my vlastne vyživujeme rodiny a pritom nik z tých Rómov neplatí za nič. V Tornali už od roku 1996. Stále to majú riešiť samosprávy". Ďalšie prípady sa týkali odchodu mladých ľudí z regiónu. "Z 299 študentov tornaľského gymnázia chce doma ostať len jeden. Aj to preto, lebo má ťažko chorú matku". Prítomní sa zhodli, že najväčší problém je nezamestnanosť, zlá sociálna situácia a množstvo Rómov. Jedno pritom ovplyvňuje druhé. Zároveň sa však poskytuje množstvo financií z EÚ práve na Rómov a riešenie ich situácie. Z. Martináková je presvedčená, že "pomoc sociálne slabým občanom nemôže byť založená na grantoch. Každé občianske združenie si postaví iný projekt a výsledok nie je dobrý. Je to ako Klondyke z čias raného osídľovania Ameriky dať niekomu prostriedky a poďho rozdeľovať. Treba jednotný systém!". Starostovia už nemajú o politiku taký záujem, ako kedysi a sú apatickí. Málokedy do regiónu "niekto z Bratislavy" zavíta a ak, tak to nemá efekt. Po niekoľkých bezvýsledných stretnutiach majú ďalšiu nádej, že sa ich podnety ujmú. Uveria, až keď uvidia. "Ukazuje sa, že budeme musieť oprášiť myšlienku špecifických prístupov k zaostalejším regiónom. Doteraz sme to odmietali. Ináč zaberá zdravotnícka a sociálna reforma v Bratislave a ináč v Gemeri. To, čo stačí pre Bratislavu, určite nestačí pre Gemer".
Prisľúbila, že na jeseň pri novelizáciách sociálnych zákonov budú do nich vstupovať práve s dôrazom na podnety, ktoré dostali v Gemeri. P. Bódy ako Gemerčan z Rimavskej Soboty vyzýva hlavne strednú vrstvu obyvateľov. "Stredná vrstva by mala viac fungovať. Vyzývam všetkých, aby sa zaktivizovali. Ak budú mať viac istôt, kvalitný plat a zamestnanie, budú vedieť tomuto regiónu pomôcť. Zatiaľ tu vidím narastajúcu chudobu a strašný nezáujem politikov, strán parlamentu, ale aj vlády SR".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer