sme sa obávali, či vôbec prídu. Píšeme si o nich kroniku. Vlani sme ich príchod zaregistrovali 19. marca, teraz až 2. apríla. Obyvatelia si na ne zvykli, veď tu majú jediné hniezdo," hovorí prevádzkovateľ Kúrie u bociana, na ktorej hniezdia bociany, Július Sebő. "Minulého roku mali štyri mláďatá, teraz len dve a aj o tie sa obávame, lebo sú vzhľadom na neskorší príchod slabé".
Hrušovčania majú šťastie, že im „ich" bociany vôbec prišli. Do celého Rožňavského okresu totiž tohto roku priletelo žalostné málo tropických migrantov.
Zoológ Správy Národného parku (NP) Slovenský kras v Brzotíne Milan Olekšák hovorí, že výsledky minulotýždňového sčítavania bocianov prekvapili aj ochranárov. V Rožňavskom okrese bývavalo v minulosti 20 až 25 hniezd bocianov, teraz je ich tu len polovica. Vyzerá to na najhorší rok za posledné desaťročie z hľadiska obsadenia hniezd aj počtu mláďat. "Po toľkých rokoch chýbajú aj mláďatá v hniezde na budove Správy NP v Brzotíne. Až 60 percent hniezd bocianov bielych je bez mláďat. Ak sú, tak väčšinou len jedno alebo dve," potvrdzuje obavy Hrušovčanov.
Jedinou výnimkou je hniezdo v Štítniku, kde je až päť mláďat. "Veľa párov z Afriky vôbec nepriletelo. Príčina môže byť v počasí niekde na ceste k nám, ale mohla to spôsobiť aj májová víchrica. V Betliari napríklad zhodila bocianie hniezdo aj s vajíčkami. V Ochtinej podobným spôsobom zahynulo mláďa orla krikľavého," hovorí zoológ.
S posledným spomínaným druhom je to podobne, ako s bocianmi. V dvanástich lokalitách, kedysi plných orlov, našli ochranári len päť hniezd, v ktorých boli aj mláďatá. Keďže je tohto roku omnoho menej chránených vtákov než vlani, ochranári budú dbať ešte viac na ich monitoring a starostlivosť. Práve vďaka ich výskytu v Slovenskom krase bol NP navrhnutý do zoznamu chránených vtáčích území zaradených o siete Natura 2000.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer