Dedinky - S príchodom jari sa v oblastiach so zvýšeným turistickým ruchom objavujú aj takzvaní tiežpodnikatelia s ubytovaním. Takzvaní preto, lebo
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
svoju živnosť, respektíve prenájom bývania, prevádzkujú načierno. Priečelia domov dedín často zdobia tabule s nápisom "privát" či "ubytovanie". Je síce pravdou, že väčšina podniká legálne, no práve tí, ktorí si splnili podmienky dané živnostenským a daňovým zákonom, doplácajú na nefér jednanie rýchlozbohatlíkov.
"Už roky ponúkam ubytovanie na súkromí a poctivo odvádzam všetky dane. No moji susedia ani neplatia, ani nemajú živnosť, ale na ich dvore v lete vždy parkuje auto s cudzou poznávacou značkou. Ako je možné, že ich nikto nekontroluje?" pýta sa žena, ktorá nechcela uviesť svoje meno. Spomínaných prípadov, keď sused preberie susedovi "kšeft", pretože zníži cenu ubytovania, keďže mu nevznikajú výdavky spojené s poplatkami, je zrejme viac. Ich kontrolou sa však môžu zaoberať len úradníci zo živnostenského úradu, poprípade ŠOI-kári.
Veľký záujem na ustriehnutí ubytovacích kapacít však majú aj samotné obce. Do ich kasy totiž plynie poplatok za ubytovanie. "Celkom na sto percent to ustrážiť nevieme. Samozrejme, že sa nájde nejaká tá čiernota. Viac ľudí u nás zrušilo živnosť kvôli vysokým odvodom. No poplatok za ubytovanie platia obci aj naďalej," uviedol starosta obce Dedinky Milan Ogurčák. Ako ďalej hovorí, obec má prehľad, kto prostredníctvom reklamy na dome ponúka ubytovanie, i to, či zaplatil príslušné poplatky. "Ak zistíme, že si niekto takto privyrába, snažíme sa to riešiť dohovorom. Obec je malá, ľudia sa navzájom poznajú a to, že v susednom dvore stojí auto s cudzou poznávacou značkou, je každému hneď nápadné," pokračuje ďalej starosta Ogurčák. Zároveň však pripúšťa aj výhovorky typu: Známi sú u nás na návšteve. Ako tí, ktorí ponúkajú ubytovanie legálne, drží cenu za noc a posteľ aj druhá strana. Časy, keď lanárili turistov do garáží, sú už podľa starostu preč a ubytovanie má už svoj stály štandard.
"Máloktorý turista už dnes pôjde tam, kde nie sú služby, tak sa tomu prispôsobili aj ľudia," dodáva starosta. V Rožňave je všeobecne záväzným nariadením určený poplatok dve koruny za lôžko a deň bez ohľadu na využitie či obsadenie ubytovacej kapacity.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer