sa to hemží ľuďmi, sa to zákonite hemží aj týmto druhom "podnikateľov" a napriek skutočnosti, že o nich všetci vedia, stále sa im pomerne slušne darí. Pred pár dňami som sa ocitla v prostriedku MHD, v ktorom sa obeťou jedného z vreckárov stalo mladé dievča. Všimla si, že z jej tašky vykĺzla niečia ruka a v prvotnom šoku pána stojaceho vedľa nej len slušne poprosila, aby jej peňaženku vrátil. A to nemala robiť. Slovíčkom "prosím" dala najavo, že si nie je naozaj istá tým, čo sa stalo a celá situácia sa nakoniec vyvinula v jej neprospech nielen po finančnej, ale aj morálnej stránke. "Pán vreckár" ju obvinil z urážania a donútil ju, aby sa ospravedlnila. Kým si okradnutá slečna a okolostojaci stihli uvedomiť, ktorá bije, mladík stojaci vedľa pravdepodobného vreckára vykĺzol z autobusu. A keďže hneď potom nemal "vyprázdňovač vrecák" problém ukázať obsah svojej tašky, bolo jasné, že celá dramaturgia lúpeže bola založená na tom, aby sa okolostojaci aj okradnutý zaujímali o osobu, ktorá v tom čase ukradnutú peňaženku už pri sebe dávno nemala, lebo tá bola najskôr u nenápadného mladíka, ktorý si na najbližšej zastávke pokojne vystúpil.
Menej úspešný bol vreckár, o ktorom som počula z rozprávania jednej z mojich spolužiačok. V obchode jej ukradol peňaženku asi štyridsaťročný pán, no na rozdiel od predchádzajúcej slečny neunúvala sa prosiť ho, aby jej vrátil to, čo jej patrí. Jednoducho začala na zlodeja kričať a kým sa ten stihol spamätať, začala ním triasť, vďaka čomu mu spod pazuchy vypadla ukradnutá peňaženka. Veľmi podobná taktika lúpeže v druhom prípade nevyšla. Asi preto, lebo zlodej č. 2 jasne pocítil, že nie je pánom situácie. Tentokrát sa ho jeho obeť jednoducho nezľakla. Taktiku, podobnú tej vreckárskej, využíva aj veľa nevreckárov v tých najrozmanitejších životných situáciách, napríklad vtedy, keď sa vás niekto snaží okradnúť o čas, originálny nápad alebo dobrú náladu. Aby odpútal pozornosť od svojho zámeru, obviní vás z toho, čo sa práve sám chystá urobiť. Vreckári, skutoční aj obrazní, vám siahajú do súkromia v nestráženej chvíli, aby vás obrali o niečo, čo patrí vám a preto sa nesmiete zľaknúť ich prípadného kriku, ktorým sa vás snažia zastrašiť. Veď nie nadarmo sa hovorí "zlodej kričí, chyťte zlodeja".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer