zaznamenali organizátori v návštevnosti.
"Sám som prekvapený, aký ohlas si tábor získal. Denne sme prišlo 100 až 120 ľudí. Z okolia, ale aj od Rimavskej Soboty," netají radosť predseda Združenia gemerských remeselníkov Július Nagy.
Nepochybne užitočné týždňové podujatie využívali hlavne deti od 5 do 17 rokov. Učili sa tkať, maľovať na sklo, vyrábať prútené košíky, vyskúšali si hrnčiarstvo, drevorezbu, výrobu z kožených predmetov a kukuričného šúpolia, emailovanie i batikovanie.
Z dvanástich dielní bola najúspešnejšia práve posledná spomínaná. Deti vystavovali v areáli tamojšieho futbalového ihriska batikované oblečenie, za aké by sa nemuseli hanbiť ani dospelí. "Batikovanie jedného trička mi trvalo asi 20 až 25 minút," predstavila jeden z výrobkov 15-ročná Iveta Viergová a vzápätí sa pochválila prsteňmi z korálok.
O dva roky mladší Norbert Adamec z Rožňavy vyskúšal za týždeň takmer každú dielňu. My sme ho zastihli pri finálnych prácach batikovania. "Ale najviac sa mi páčilo vyrábanie príveskov a náramkov z kože," hovorí.
Aj J. Nagy sa jedným takým hrdil. Dokonale vypracovaný náramok z baranej kože dostal od lektora z Rumunska.
Každý deň boli pre účastníkov pripravené sprievodné podujatia, večerné opekačky, táboráky, jazda na koňoch, predstavenie Divadla rozprávok, prednášky o včelárstve a ochutnávka medu. Deti zaúčali lektori zo Slovenska, Maďarska i Rumunska.
Návštevníci si nemuseli so sebou priniesť žiadny materiál. Za 20-korunové vstupné si mohli vyskúšať každé remeslo a svoj výrobok odniesť domov. "Nákup materiálov je v našej réžii. Náklady na celý tábor odhadujem na 75-tisíc korún. Zahŕňajú prevádzku a nákup materiálov. Najdrahšie sú asi korálky a práve dielňa s navliekaním perličiek patrila k najobsadzovanejším," hovorí J. Nagy.
Akcia je najhodnotenejšia svojim cieľom a výsledkami. Organizátori veria, že takýmito aktivitami podporia užitočné využitie voľného času detí a mládeže. Nielenže sa nenudia, ale naučia sa, ak by sa vôbec bolo kde učiť, tomu, za čo by inde platili určite viac, než spomínaných 20 korún denne. Už teraz sú medzi lektormi dievčatá, ktoré sa pred štyrmi rokmi ešte len zaúčali tkáčstvu.
Akcia je určená pre každého bez rozdielov. Ukážkou toho je 20-ročný nepočujúci Tomáš Brutovský z Rožňavy. Vyučený košikár sa sem dostal podľa svojej mamy náhodou. "Prišla som sa len opýtať jednej košikárky na jednu techniku, aby ju Tomáš ovládal a ostali sme. Páči sa nám tu," hovorí jeho mama. Koncom minulého týždňa zmárala deti len horúčava. "Deti, veľa piť a do chládku!," znelo často od organizátorov.
Tábor finančne podporilo 39-tisícmi korún Ministerstvo kultúry SR, Obecný úrad v Krásnohorskej Dlhej Lúke, maďarská nadácia Illyés a miestni sponzori.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer