alebo firma VSK Mining Spišská Nová Ves, ktorá je jej 53-percentným podielnikom. Musí najprv vybudovať podzemnú baňu a úpravňu, čo bude stáť podľa odhadov okolo pol miliardy korún.
"Ešte nie je rozhodnuté, kto to bude," povedal konateľ spoločnosti EA RV Peter Čorej. O financovaní projektu a technických podrobnostiach nechcel hovoriť. O mastenec mala vážny záujem aj fínska spoločnosť Mondo Minerals OY zo švajčiarskeho koncernu OMYA, ktorá spolu s francúzskou firmou Luzenac kontroluje európsky trh s touto surovinou. Vo výberovom konaní na dobývací priestor však neuspela. Ten pridelil v apríli Obvodný banský úrad (ObBÚ) v Spišskej Novej Vsi neznámej firme EA RV. Pre podozrenie z porušenia zákona sa obrátila spoločnosť Mondo Minerals na Krajskú prokuratúru v Košiciach. Prokuratúra vo výberovom konaní nič protizákonné nenašla. Koncern OMYA ale ešte pred jej minulotýždňovým verdiktom všetky aktivity dcérskej spoločnosti v SR ukončil. "Vedenie sa tak rozhodlo vzhľadom na priebeh výberového konania," uviedol výkonný riaditeľ Mondo Minerals Wulf Dietrich Keller.
Dušan Vilim z legislatívneho odboru Ministerstva hospodárstva SR, ktorý je spoluautorom banského zákona, tvrdí, že banský úrad mal určiť dobývací priestor novému subjektu, ktorý vzišiel z verejnej súťaže rozhodnutím v zmysle správneho konania. Úrad tak ale neurobil a automaticky ho pridelil víťazovi, čím sa dopustil podľa Vilima procesno-právnej chyby. Rovnakej chyby sa dopustil pri odňatí dobývacích práv firme Rozmin z Rožňavy, ktorá sa sedem rokov pokúšala ložisko využívať a preinvestovala pri tom okolo 130-miliónov korún.
"Boli sme vylúčení zo správneho konania a dodnes sme nedostali rozhodnutie o odňatí dobývacích práv," hovorí konateľ Rozminu Ondrej Rozložník. Antonín Baffi, predseda ObBÚ v Spišskej Novej Vsi, sa k sporným otázkam odmietol vyjadriť, nakoľko nemá k dispozícii stanovisko prokuratúry.
Mastenec pri Gemerskej Polome bol objavený náhodne v roku 1985 pri hľadaní cínu. Od roku 1993 sa vo financovaní jeho sprístupnenia vystriedali viacerí zahraniční investori, ktorí založili v roku 1997 spoločnosť Rozmin. Okrem Nemcov to boli Kanaďania, Rakúšania a firmy z Lichtenštajnska, ktoré v nej predávali a kupovali podiely. Naposledy v roku 2001 sa zbavila podielu vo firme aj spoločnosť Rima-Muráň, ktorej jedným z konateľov je Čorej.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer