parku - národnej kultúrnej pamiatky. Od konca apríla do uplynulej soboty zmizli tri. Polícia nevylučuje, že kradne tá istá skupina ľudí. Vo všetkých prípadoch odniesli veľmi hodnotné sochy nie práve najmenších rozmerov. Indície nasvedčujú zatiaľ tomu, že "sochy kradli zrejme na objednávku".
Samozrejme, nevylučuje sa ani verzia, že niekto potreboval predať železo, no v zberniach sa po takýchto kusoch nenašla ani stopa. Policajti nadviažu spoluprácu aj so zahraničnými kolegami pre prípad, že pamiatky už nie sú na Slovensku. Vzhľadom na neobyčajné prípady a vzácne exponáty nevyčísliteľnej spoločenskej hodnoty polícia podáva len obmedzené informácie. Pracovníci Múzea Betliar absolútne žiadne.
Prvé zdesenie prišlo v posledné aprílové dni, keď na takmer 2,5-metrovom podstavci ostalo prázdne miesto po soche rytiera Arpáda. Stála tam od roku 1887! Bola so špeciálnej zliatiny cínu a bieleho kovu, vyrobená v Rakúsku. Jej materiálnu hodnotu vtedy pracovníci múzea veľmi hrubo odhadli na 150-tisíc korún. Po tejto krádeži dalo vedenie Múze Betliar park strážiť aspoň v nočných hodinách. Strážna služba však okrem sledovania terénu nemala žiadne právomoci. Prípadných vandalov mohla akurát vyviezť z parku a zapísať si ich iniciály. Park nie je kompletne oplotený a verejnosť sa vie doň dostať kedykoľvek. Počas uplynulého víkendu, v noci z piatku na sobotu sa v parku kradlo zase. Smútok ľudí, ktorí sa o park starajú, je neopísateľný. Preč je podľa našich informácií najvzácnejšia socha Budha sediaci na lotosovom tróne. Nevedno, ktorý z Andrássyovcov ho dal vyrobiť. Bronzová socha, vysoká meter, bola odliata v Japonsku. Na chrbte má vyrytú informáciu, že "vyrobené v roku 1828 pre chrám v Japonsku". Za kaštieľom stála až do piatkovej noci aj socha černocha s guľou. Túto pamiatku nechal gróf na francúzsky spôsob odliať vo vlastnej zlievárni v Trnave. Vyrobil ju neznámy francúzsky sochár v roku 1890.
Pracovníci Múzea Betliar, ktorí spravujú jedinečný kaštieľ a približne 200-hektárový park, sú znechutení a pobúrení. Podľa reakcií laickej verejnosti sú tieto krádeže dehonestujúce a barbarské. Sochy dovezené z celého sveta totiž prežili I. aj II. svetovú vojnu, kadejaké nájazdy a v priebehu pár mesiacov po nich niet ani stopy. Zamestnanci múzea veria, že sa dostanú späť. Jeden príklad už majú. Pred pár rokmi sa do kaštieľa vrátil obraz, ktorý niekto ukradol v 50., či 60. rokoch. Interiér ešte nebol dokonale zabezpečený. Počas vyšetrovania sa na prípade vystriedalo niekoľko policajtov. Doteraz nevedno, kto obraz ukradol. No po niekoľkých desaťročiach sa obraz objavil v ponuke rakúskeho katalógu na aukciu. Rožňavský policajt znovu rozbehol vyšetrovania, až sa obraz dostal tam, kam patrí. Aj v tomto prípade išlo o krádež na objednávku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer