(OLÚP) na Prednej Hore v okrese Revúca prišla pôvodne so závislosťou na alkohole. Keď lekári spozorneli na upozornenia príbuzných, že žena má okrem alkoholu zrejme problém aj s neadekvátnym míňaním peňazí, priznala to aj ona. A v OLÚP sa museli popasovať vôbec prvýkrát s liečbou tejto novodobej nelátkovej závislosti, ktorá sa nikde na Slovensku oficiálne ešte nelieči. "Premiéra" pripadla MUDr. Jozefovi Benkovičovi, ktorý sa už roky zaoberá gamblerstvom a liečil aj závislosti na internete a telefonovaní.
Z rozprávania klientky bolo zjavné, že shopaholizmus má podobné príznaky ako patologické hráčstvo. "Neviem sa ovládať. Keď nakupujem, cítim pri tom vzrušenie, okamžite sa mi zlepší nálada a veľmi sa teším," povedala žena o silnom nutkaní nakupovať. Robila to už roky. Jej „drogou" bola kozmetika a topánky. Keď uvidela nejakú vec v obchode a práve nemala peniaze, urobila všetko preto, aby ich zohnala a vec čo najskôr vlastnila. Najväčšie vzrušenie, ba až triaška a potenie, prišlo vo chvíli, keď novú vec doma rozbaľovala. Nenakupovala každý deň. Ale keď na ňu prišla depresia, zmeny nálad a pocit osamotenosti, nevedela sa dočkať, kedy svoj žiaľ vykúpi nejakou nepotrebnou vecou z obchodu. Napríklad „parfumom za osemtisíc korún". Manžela a deti nemá a tak na jej vášeň prichádzali postupne až jej príbuzní. "Nakúpené veci, často úplne zbytočné a nepotrebné, pchala do skríň," povedali o jej snahe zakrývať problém príbuzní. "Začali chýbať peniaze, pribudli úvery, ktoré nesplácala". Žena patrí, čo do zárobkov, k strednej vrstve. Po svojich finančných zásobách míňala peniaze príbuzných a keď sa nedalo inak, prišli na rad pôžičky. Zruinovala aj rodinu. Dnes sa jej dlhy pohybujú v niekoľkých státisícoch.
"Je to môj veľký problém," priznala, keď sa prišlo na to, že nielen alkohol, ale aj nakupovanie je u nej na úrovni závislosti. "Ale nebolo to spôsobené alkoholom".
Liečbu oboch závislostí J. Benkovič zosúladil. Klientka chodila na skupinové terapie spolu s patologickými hráčmi, pretože mala podobné príznaky závislostí. Lekár jej okrem toho celé mesiace vštepoval, že odteraz sa budú nakupovať len veci na bežnú spotrebu a nič viac. "Neviem, či bude stačiť jedna liečebná kúra, pretože to robíme prvýkrát. Vedel som, že táto závislosť príde aj na Slovensko, len som netušil, že tak skoro".
V zahraničí je to bežné a napríklad vo Francúzsku majú už založené kluby nielen chorobných nakupovačov, ale aj ich protipól, kluby žgrlošov. "Chorobné nakupovanie je tam vecou skôr dám z majetnejšej vrstvy. Ale som presvedčený, že aj u nás už majú niektoré bohaté ženy problém. Ohrozená je však každá vrstva".
J. Benkovič hovorí, že sklon majú k tomu najmä dámy, trpiace depresiami, pocitmi samoty a kolísaním nálad. Pritom zo ženských časopisov neraz zaznie: "Máte depresie? Kúpte si niečo malé pre seba!". J. Benkovič potvrdzuje, že "nákup môže byť akousi formou odmeny, ale treba to mať pod kontrolou. Lebo potom bude mať z toho depresiu muž," zľahčí tému.
Zakázať svojej klientke úplne nakupovať nemôže. Ale určite pomôže a financie ustráži jej rodina. Našťastie, prácu zatiaľ nestratila a najdôležitejšie bude splácať dlhy. Podľa lekára bude musieť disponovať len malou sumou. "Stopercentne to nebude jednoduché. Najmä obísť výklad s topánkami a kozmetikou...," dodáva J. Benkovič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer