najväčšieho zo všetkých druhov v Európe. Ide o raritný nález vzhľadom na to, že výskyt raniaka veľkého je ojedinelý na celom kontinente a na Slovensku je to len štvrtý odchyt. "Je to vzácny druh, o ktorom sa toho veľmi málo vie. My sme ho odchytili na Horehroní pri Zlatne. Celý týždeň sme robili výskum zameraný na netopiere, odchytávali sme ich pri malých vodných plochách. Druhého augusta sme do sietí chytili raniaka veľkého. Vieme o ňom, že lieta vo veľkých výškach a zlieta len keď sa ide napiť. Predpokladá sa, že je to migrujúci druh a aj minulotýždňový nález je zrejme dôkazom, že tiahne našim územím do Stredomoria," hovorí o unikátnom úlovku riaditeľ Správy NP Muránska planina Marcel Uhrin.
Ochranári si o netopieroch urobili záznamy, zmerali parametre a pustili ich. Na Muránskej planine videli raniaka veľkého prvýkrát. Vzhľadom na minimum informácií o tomto druhu kolujú o ňom chýry, že "dokáže počas letu uloviť menšie spevavce, napríklad sýkorky, ako jediný netopier. Dôkazom malo byť perie a kostičky nájdené v truse raniaka. Vedú sa o tom diskusie". Netopier vodný dokáže náhodne uloviť drobnú rybu, ale lov vtákov u netopierov je podľa M. Uhrina výnimka. Len na porovnanie, najväčší netopier v Európe- raniak veľký je len o čosi menší než drozd. "Má vyše 40 gramov a rozptyl krídel je viac než 40 centimetrov".
Prvýkrát odchytili raniaka veľkého na Slovensku v 70. rokoch. V poradí druhého raniaka našli vlani v NP Slovenský kras. "Bola to veľká rarita. Nám sa to podarilo pri vyvieračkách, pri obci Kečovo v okrese Rožňava. Ale v susednom Aggteleckom NP v Maďarsku ich odchytili viac," hovorí zoológ NP Slovenský kras Milan Olekšák. Pre ochranárov je záhadou, či sa ešte v NP Muránska planina raniaky veľké vyskytujú. Beztak je územie tohto NP, čo do počtu druhov, najvýznamnejšie územie na Slovensku. Z 27 druhov netopierov žijúcich na Slovensku je len na Muránskej planine 23 druhov. Najviac je podkovárov malých, večerníc pestrých a raniakov malých. V Slovenskom krase sú raritou najmä veľké kolónie podkovára južného, ktorý je typickým juhoeurópskym druhom. Na území NP Slovenský kras žijú v budovách a v kostoloch.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer