Rožňava - Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Rožňave a starostovia miest a obcí Rožňavského okresu majú hlavy v smútku nad rozmáhajúcim
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
sa fenoménom. Evidovaných nezamestnaných totiž v poslednom čase zmáha choroba. Niektorí vypísaní na maródke, keď sa nemusia hlásiť na úrade každý týždeň, však neležia v posteli, ale pracujú načierno. Starostovia hlásia na úrade, že len čo sa vyskytne ťažšia práca, ľudia "kapú a chorejú" ako muchy. Posledná kontrola úradníkov v Rožňave odhalila niekoľkých simulantov a okamžite ich vyradila z evidencie. Podnikavci tak budú musieť vyzdravieť a začať si hľadať prácu na vlastnú päsť.
"Toto už začína byť vážne, no rozmáhajúcemu sa fenoménu pôjdeme v ústrety častejšími kontrolami. Nie je síce možné, aby sme ustrážili 7-tisíc ľudí, no máme na to svoje páky," vyhráža sa riaditeľka ÚPSVaR v Rožňave Dana Lacková.
Jej trpezlivosť už dostáva zabrať, nakoľko evidovaní nezamestnaní si načierno nielenže privyrobia, ale v prípade maródky dlhšej ako 30 dní dostanú aj príspevok vo výške 1500 korún. Na ten sa dotyčnému podnikavému nezamestnanému samozrejme skladáme všetci z našich daní.
Začiatok celého problému je treba asi začať hľadať tam, kde nezamestnaní za PN-kou príde a to u lekára. "V žiadnom prípade nechcem a nebudem obviňovať lekárov z nečestnosti. Verím v ich lekársku česť a etiku, že by sa nikdy neprepožičali k tomu, aby vypísali na maródku človeka, ktorý je síce nezamestnaný, no zdravý. Bohužiaľ, máme informácie o tom, že sa tak môže diať," hovorí riaditeľka.
Podľa jej slov keď dôjde k podozreniu na zneužívanie práceneschopnosti evidovaného nezamestnaného, nastupuje na scénu posudkový lekár úradu, ktorý si môže vypýtať zdravotnú dokumentáciu kontrolovaného občana. "O mnohých zdravých nemocných sa dozvieme od starostov, od susedov a podobne. Drzosť niektorých je neprekonateľná. Nechá sa lekárom vypísať na maródku a potom si pokojne odíde do Čiech za prácou a strávi tam aj tri týždne. No a na príspevok vo výške 1500 korún sa mu, takpovediac, poskladáme my všetci," vysvetľuje D. Lacková.
Ako riaditeľka ďalej hovorí, "apelujem na morálku a svedomie lekárov. Verím, že ak je niekto simulant, je ťažké povedať mu, ty si zdravý. Bohužiaľ, vieme aj o takých, ktorí rovno povedia, idem sa dať vypísať, lekár to urobí", pokračuje D. Lacková.
Slovensko a Gemer nevynímajúc v rámci štatistiky hlási, že práceneschopnosť občanov klesla. Pokles však podľa riaditeľky Lackovej nie je zapríčinený zdravším národom, ale faktom, že maródovať sa neoplatí človeku, ktorý je riadne zamestnaný. Naopak, biznisom na prilepšenie si je maródka človeka, ktorý už od štátu dostáva dávku v hmotnej núdzi, k tomu príspevok za maródku a plácu za načierno vykonanú robotu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer