vedenie Nemocnice sv. Barbory v Rožňave pod vedením MUDr. Vladimíra Langera (na snímke). Podľa jeho slov šlo by tu výsostne o zvýšenie komfortu pre pacienta, ktorý by sa mohol slobodne rozhodnúť, ktorého lekára chce mať pri operácii či pri pôrode. Problém, ktorý v tejto súvislosti V. Langer vidí, je zákon, ktorý síce výber spomínaných poplatkov nezakazuje, no ani nepovoľuje.
"Ide tu o širokú záležitosť týkajúcu sa oblasti platieb. Musíme si uvedomiť, že máme štátny a neštátny sektor. Neštátne ambulancie majú už dávno poradovníky, termíny objednávok, za ktoré pacienti platia prednostný poplatok. Štátna ambulancia však toto robiť nemôže a pacientov musí brať tak, ako prídu," vysvetľuje V. Langer.
Tu naráža na problém, ako urobiť harmonogram pre prípadných uprednostnených pacientov, ktorí by si túto službu zaplatili. "Čo v prípade, že by bol na určitý deň i hodinu objednaný nejaký pacient a zrazu by sme mali akútny prípad? Objednaný pacient by samozrejme musel počkať, čo by iste vyústilo do hádok a zvád. Toto si nemocnica nemôže dovoliť," zdôrazňuje riaditeľ. Zároveň však hovorí o prvej lastovičke v tomto smere. Nemocnicu totiž oslovili zdravotné poisťovne, ktoré tieto služby pre svojich klientov pripravili. Poisťovňa napríklad nahlási pacienta, urobí sa s ňou dohoda a pacientovi sa určí termín plus mínus niekoľko dní. "Ak sa nič nepredvídateľné neudeje, pacient sa odoperuje a dohodnutý obnos za jeho objednávku zaplatí poisťovňa," uvádza riaditeľ.
Výber chirurga či gynekológa je však z iného súdka platieb a poplatkov v zdravotníctve. Zákon nerieši možnosť dohody medzi pacientom a lekárom, ktorý príde k pacientovi aj v čase osobného voľna. Ani to nezakazuje, ani nepovoľuje. Väčšina opýtaných respondentov by však poplatky za výber lekára či uprednostnenie pri ošetrení prijala. "Som zamestnaná a ísť k lekárovi na vyšetrenie je strata času na celý deň. Radšej zaplatím čosi navyše, ale nech ma zoberie ihneď. A čo sa týka výberu gynekológa, je to tiež dobrý nápad. Veď dnes si aj tak skoro každá žena, ktorá ide rodiť, uplatí lekára, ktorému dôveruje. Robilo sa to vždy, teraz by sa to len zlegalizovalo. Za pôrod svojich dvoch synov som dala lekárom dokopy 10-tisíc korún. Neľutujem to a urobila by som to znova. Ak by našlo toto 'dopredu poďakovanie' oporu v zákone, verím, že by si prilepšili aj nemocnice," uviedla matka 4 a 7-ročných synov Andrea.
Výber chirurga a gynekológa má však ešte jeden zádrheľ. "Na jednej strane sa síce ukáže, ktorí lekári sú žiadaní a ktorí sa len tak vezú. No na strane druhej, ak bude záujem len o jedného lekára, nebude sa dať vyhovieť všetkým," dodáva V. Langer, ktorý verí, že právny systém vyrieši poplatky za výber lekára čo najskôr.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer