Dubová. Spaľovňa by mala mať kapacitu 25-tisíc ton a očakávané investičné náklady predstavujú 1,5 miliardy korún, ktoré chce banskobystrický kraj získať aj z Kohézneho fondu EÚ. Primátor Tornaľe Ladislav Dubovský (na snímke) tvrdí, že jediné rozhodnutie, ktoré v rámci rozhodovania - spaľovňa áno, alebo nie - je rozhodnutie občanov mesta. Poslanci však nakoniec rozhodli bez nich a predpokladané referendum na túto tému sa nekonalo.
"Prvý krát sme sa myšlienkou na spaľovňu zaoberali na zastupiteľstve v 15. júna tohto roku. Vtedy sme sa dohodli, že počkáme na štúdiu, ktorú má dať vypracovať banskobystrický samosprávny kraj a ktorá nám laikom vysvetlí všetky negatíva a pozitíva," vysvetľuje L. Dubovský, podľa ktorého by bola následným krokom osvetová činnosť pre občanov. Predstavili by sa im presné výpočty, riziká, štatistiky, vplyv na okolité životné prostredie. Z toho by mohli sami usúdiť, či je spaľovňa pre mesto rizikom, alebo nie. A až potom by sa mesto Tornaľa definitívne rozhodlo, či by do projektu vstúpilo. Namiesto týchto krokov, sa však poslanci na nasledujúcom zastupiteľstve rozhodli, zrušiť všetky predchádzajúce uznesenia, týkajúce sa spaľovne nebezpečných odpadov a návrh zmietlo zo stola. "Ja osobne sa nemôžem vyjadrovať za nikoho a verím, že ľudia majú už len zo slov, nebezpečný odpad, strach. Nik si však neuvedomil, že sami spaľujeme pneumatiky, plastové fľaše, nevieme, čo všetko ukrývajú čierne skládky, ktorých je v revúckom okrese neúrekom. Odpad, ktorý je nebezpečný, má takáto spaľovňa likvidovať spôsobom na to určeným. Teda špeciálnou technológiou, ktorá je na jeho likvidáciu určená. Ide tu o technicky najkvalitnejšiu spaľovňu v Európe," hovorí primátor. Spaľovňa nebezpečných odpadov má podľa primátora aj svoje pozitíva v podobe vyrobeného tepla, ktoré by Tornaľčania získali takpovediac zadarmo. Pomocou špeciálnej spaľovacej technológie sa vytvára teplo 1 350 stupňov celzia. V spaľovni je tiež možné likvidovať akýkoľvek odpad, ktorý sa vyprodukuje.
"Akosi sme zabudli, že do roku 2010 musí mať každá obec spaľovňu. Darmo bude proti. Postaviť ju bude musieť. Aby to každý pochopil, ja sa nesnažím pretlačiť spaľovňu do Tornale silou mocou. Nerozumiem len, prečo sa s rozhodnutím nepočkalo na štúdiu, ktorá by veci vysvetlila a potom sme sa mohli rozhodnúť. Teraz dostali šancu iné mestá. Rimavská Sobota, alebo Veľký Krtíš. Možno poslanci odmietnutím urobili dobre, ale môže dôjsť aj k opaku a raz budeme odmietnutú investíciu vo výške 1,5 miliardy ľutovať," dodal Dubovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer