nachádza doma. V sobotu bolo miesto pred obecným úradom plné ľudí, ktorí si tu spolu s účinkujúcimi, predavačmi všakovakých dobrôt a dobrou náladou vychutnávali po tretíkrát oslavu pri príležitostí prvej písomnej zmienky o obci Hrhov, ktorá sa zachovala z roku 1263.
Hrhovské námestie sa hemžilo množstvom ľudí už od rána. Tribúna, pred ňou lavičky a okolo stánky s občerstvením, dávali už predpoludním tušiť, že pôjde o veľkú udalosť. Pred zábavou sa však Hrhovčania najprv zúčastnili na ekumenickej bohoslužbe a potom sa už s božou pomocou pustili do veselice. No a na obec, ktorá má okolo 1200 obyvateľov sa teda zabávali poriadne. Divadlo, spev a recitovanie, striedal tanec, ukážky lukostrelcov, či mažoretky. V takmer hodinovom vystúpení sa krásne dievčatá striedali v pochodovaní do rytmu hudby s kolegami, ktorí predvádzali spoločenské tance. Slnko si v tento deň dalo povedať a na hlavy prítomných pálilo "ostošesť". Na tvárach účinkujúcich bolo chvíľami vidieť nesmierne premáhanie, veď tancovať v takmer tridsať stupňových horúčavách na rozpálenom betóne, dá zabrať nie jednému profesionálovi. Hrhovčania však dokázali, že si svojich hostí z maďarského Nyíradonyu vážia a za ich ochotu i krásny program sa poďakovali dlhotrvajúcim potleskom.
Kúsok pred tribúnou mali svoje kráľovstvo deti. Veľká nafukovacia skákacia potvorka, ktorú sme nevedeli identifikovať, bola stále plná najmenších Hrhovčanov a ináč na tom neboli ani elektrické autíčka. Ešte že ich vodiči, mali pri sebe dospelácky doprovod. Ináč by sa vybrali na skusy naprieč dedinou, ako si to naplánoval asi trojročný chlapček, nebyť toho, že mu plán prekazí mamička. Kto počas bohatého programu vyhladol, či vysmädol nemal k stánkom s občerstvením ďaleko. Pivo, víno, či štamperlík tvrdšieho na posilnenie, alebo dobroty v podobe pečeného mäsa, klobásky, či guláša od poľovníkov. "Je výborný, choďte si dať," vynukoval nás istý muž. A mal pravdu, guláš, hoci bolo teplo, chutil výborne a svedčila o tom aj rada, ktorá sa tiahla od stánku, v ktorom ho predávali. Kopa ľudí sa však nesústredila len pri jedle, polkruh zvedavcov vedľa tribúny prilákal ďalších a o chvíľu sa už všetci prizerali lukostreleckému umeniu trojice lukostrelcov. Založiť šíp, namieriť, vystreliť na cieľ a napokon spokojný a uznanlivý potlesk a hlasné povzbudenie publika, malo za následok, že sa lukostrelci predviedli naozaj ukážkovo. Strieľali z diaľky, ešte väčšej diaľky i naopak, s pomocou zrkadla. Po lukoch a šípoch už prišiel na rad maďarský spevák, ktorý imitoval svojich kolegoch v speve piesni, populárnych u našich južných susedov.
Večer patril mládeži, ktorá sa najprv sústredila v miestnom pohostinstve pri kofole, biliarde a hudbe s jukeboxu, no potom zavítala aj na námestie. Tancovali mladí, starí, i deti a spoločne si vychutnali aj očakávaný ohňostroj. To, že sa naň oplatí minúť nejaký ten obecný peniaz, potvrdil asi 10-ročný chlapček. Na druhom ročníku Dni obce Hrhov podišiel k starostovi obce Arpádovi Szepesimu, podal mu ruku a povedal, "ďakujem pán starosta". Ak si niekto myslel, že hudba rušila starších ľudí bývajúcich na námestí, mýlil sa. Babky i dedkovia povyťahovali lavičky a z úsmevom sa pozerali na zabávajúcu sa mladšiu generáciu, ktorá tu spoločne oslavovala život v obci Hrhov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer