Novela však pamätala aj na policajtov, ktorým tak dala do rúk lepšiu možnosť kontroly držiteľov zbrojných preukazov. V praxi to znamená asi toľko, že polícia môže odobrať zbraň nespoľahlivým osobám, nakoľko legislatívna úprava presnejšie zadefinovala pojmy bezúhonnosť a spoľahlivosť žiadateľa a držiteľa zbrojného preukazu. V Gemeri do dnešného dňa polícia odobrala zbraň dokopy ôsmym ľuďom.
"Kontrola v Rožňavskom okrese prebehla, zbraň sme odňali v šiestich prípadoch," uviedol riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Rožňave Štefan Maďar. V uvedených prípadoch sa skúmala spoľahlivosť osôb, ktoré mali zbrane v legálnej držbe, niektorým z nich polícia nepredĺžila platnosť zbrojného preukazu. Rovnako v Rimavskosobotskom a Revúckom okrese odňali policajti zbrane dvom osobám. "Polícia ich označila ako osoby nespoľahlivé," uviedla hovorkyňa Krajského Riaditeľstva Policajného Zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová. Zároveň dodala, že dôvod prečo policajti uznali tieto osoby za nespoľahlivé sa neuvádza.
Za nespoľahlivú osobu považujú policajti osoby, ktoré boli trestne stíhané za úmyselný trestný čin a u ktorých je dôvodné podozrenie, že by mohli zbraň zneužiť pri trestnej činnosti. Nespoľahlivými osobami sú však aj tie osoby, u ktorých polícia opakovane našla legálne držané zbrane s nabitým ostrým strelivom alebo zakázaným strelivom. Ďalej sú to osoby s agresívnym správaním, u ktorých nie je záruka, že legálne držané zbrane nepoužijú pri trestnej činnosti. Za nespoľahlivých sa považujú aj ľudia, ktorí sú, alebo boli trestne stíhaní za nedovolené ozbrojovanie, založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, či majetkovú, ekonomickú a násilnú trestnú činnosť.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer