Za tzv. banícky rok, teda od minuloročného júla, vyrobil a umiestnil na trhu 365-tisíc ton žiaruvzdorných materiálov a dosiahol finančné výnosy takmer 2,5 miliardy korún. Kým v predchádzajúcom období fabrika vyrábala na hranici ekonomického prežitia, teraz sa vďaka úsporným a reštrukturalizačným opatreniam vrátila k pôvodnej ziskovosti.
Pri neustálom raste cien energií, ktoré tvoria vyše tretinu celkových nákladov firmy, to považuje generálny riaditeľ Ondrej Šeševička za úspech. Výkony spoločnosti stúpli podľa neho o päť percent a zisk o 39 percent. Za vlaňajší účtovný rok zaznamenala magnezitka čistý zisk 168 miliónov korún. " Podarilo sa nám splniť dávnejší zámer expedovať denne tisíc ton výrobkov. Ďalej však už nechceme pokračovať v náraste produkcie, ale chceme zvyšovať kvalitu a podiel výrobkov s vyššou pridanou hodnotou," hovorí Šeševička.
Ide o zásadité žiaruvzdorné monolytické hmoty a tehliarenské slinky, ktoré tvoria dve tretiny tržieb firmy a ich podiel na výrobe vzrástol medziročne o desatinu. Lepšie výsledky sú i zásluhou terajšieho rozmachu oceliarenskeho sektora, ktorého sú SMZ hlavným dodávateľom, vysvetľuje Jaroslav Švejkovský, finačný a ekonomický riaditeľ.
Pozitívne sa prejavila i zmena obchodnej politiky založením dvoch spoločných firiem s ukrajinským a švajčiarskym partnerom a odčlenenie obslužných činností do stopercentnej dcérskej spoločnosti. "Na Ukrajine sme vďaka tomu získali viacerých nových odberateľov," hovorí generálny riaditeľ. Spoločnosť exportuje viac ako 85 percent výrobkov do 34 štátov sveta. Z toho takmer polovicu na Ukrajinu a do Ruska. Vlani investovala do modernizácie, no najmä do sprístupnenia nových zásob surovín, ktoré chce začať ťažiť koncom budúceho roka, 127 miliónov korún. Za zhruba 200 miliónov plánuje postaviť tri nové šachtové pece, ktoré znížia energetickú náročnosť a vylepšia kvalitu výrobkov.
Napriek terajším dobrým výsledkom má vedenie spoločnosti SMZ obavy z blízkej budúcnosti. "Nevieme, ako sa bude vyvíjať trh s elektrinou a plynom," hovorí Švejkovský. Faktická liberalizácia trhu s energiami podľa neho neexistuje, plyn zdražel od začiatku roka o 32 percent a hrozby z podobného vývoja vzbudzujú i privatizačné zmluvy s novým vlastníkom Slovenských elektrární. Ďalším veľkým problémom je zlá sociálno ekonomická situácia a nepriaznivý demografický vývoj v regióne. "Mladí a vzdelaní ľudia odchádzajú a štát, ktorý tu neinvestoval ani korunu, to akoby nezaujímalo. Magnezit tu bude aj o sto rokov, ale neviem, kto ho bude ťažiť," konštatuje Šeševička.
Podľa neho sa magnezitu nevenuje dostatočná pozornosť. Spoločnosť SMZ má prístup asi k percentu svetových zásob, ktoré postačia ešte na niekoľko desaťročí a vyrába viac ako 7 percent celosvetovej produkcie magnezitových výrobkov.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer