Rožňava. "Stačila jedna ústna dohoda, jeden list a za pár mesiacov sme mali hotový pomník na hrobe Raisza Keresztélyho, pôvodom Maďara. Ku koncu života však žil u nás a tu je aj so svojou rodinou pochovaný. V polovici augusta to bolo 156 rokov, čo umrel. Ale jeho želaním bolo, aby sa obyvatelia dediny o hrob vzorne starali," hovorí o kuse pozemku na zelenej lúke pred obcou starosta Hrušova Gabriel Parti. Osamotený hrob má ešte jednu zvláštnosť. Z jeho okolia je krásny výhľad na horský prechod Soroška. "Posledným želaním zosnulého bolo, aby z hrobu 'videl' na Sorošku. To on totiž zameral a postavil cestu cez Sorošku, cez ktorú dnes každý chodí".
Okolo rokmi chátrajúceho hrobu významného kartografa a jaskyniara, ktorý zameral väčšiu časť jaskyne Baradla na slovensko-maďarských hraniciach, sa neraz motali zlodeji. Najprv ukradli kované oplotenie, no naposledy si niekto myslel, že zo zlatej farby, vrytej do písmeniek pomníka, sa dajú zhotoviť šperky a tak farbu pozorne povyškraboval. Našťastie, nič neohrozilo rekonštrukciu pamiatky. "Mne už v roku 2003 bývalá maďarská ministerka životného prostredia peniaze na pamätník prisľúbila. Ale to bolo v jeden štvrtok a v pondelok ju odvolali. Tak som to vlani pripomenul jej nástupcovi. Ten kontaktoval svojho slovenského kolegu a dohodli sa na spoločnom financovaní," neskrýva prekvapenie z rýchleho postupu starosta.
Celkové náklady predstavujú podľa neho približne 200-tisíc korún. "A vidíte, na toto všetko stačil jeden rozhovor a jeden oficiálny list. Nie štósy papierovania, ako keď treba niekde inde žiadať peniaze. Takto má Hrušov o jednu pamiatku naviac. Stačí sa o ňu už len starať," dodal starosta.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer