chovateľov dobytka sa konali už dávno predtým a na mieste, kde dnes stojí Nemocnica s poliklinikou sv. Barbory. Obilný trh, dobytok, vážny dom na obilie už požiadavky moderného spotrebiteľa nespĺňajú, no potreba vrátiť sa k zašlým časom, keď sa na jarmokoch predávali drevené varechy, tkané pokrovce a domáca pálenka, je tu stále. Napriek tomu však remeslo, ktoré má zlaté dno, vymiera a na jeho miesto prichádza čínsky textil a elektronické hračky. "Veľa ľudí nevie ani to, prečo sa koná jarmok v septembri. Spojili sme to s dňom baníkov, ktorý sa viaže k deviatemu septembru," povedal pracovník Mestského úradu v Rožňave Štefan Gerža.
Novinkou je aj počet dní, ktorý sa po návšteve pápeža spred dvoch rokov rozšíril z dvoch na tri. "Slávnostné otvorenie je v piatok o trinástej hodine. Program zostaví Umelecká únia, priestor dostanú folklórne súbory, domáce rožňavské kapely, čas medzi jednotlivými vystúpeniami bude vypĺňať chodúľová a ohňová šou a zaspievať príde aj Zuzana Smatanová," prezrádza Š. Gerža.
Z remeselníkov tento rok privíta Rožňava hrnčiarku aj s kruhom, tkáčky so stavmi, košikára a šperkárky. Na dvore Radnice bude Združenie gemerských remeselníkov predvádzať maľovanie na sklo, navliekanie čipiek, výrobu bábok z textilu a šúpolia, ktoré budú fungovať ako remeselné dielne pre deti základných škôl.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer