osamelo žijúci ľudia nedali okradnúť vo vlastných domoch. Prostredníctvom obecných úradov a miestnych rozhlasov by mali byť obyvatelia opakovane informovaní o tom, čo majú robiť, aby ich úspory nezmizli vinou podvodníkov vyhlasujúcich sa za pracovníkov rôznych inštitúcií.
"Najčastejšie sa predstavujú ako pracovníci elektrární a povedia, že prišli vyplatiť preplatok za elektrinu. Alebo že v rámci EÚ ponúkajú zľavy na odbere elektrickej energie pre domácnosť. Ďalej chodia s informáciou, že dôchodcovi prišli odovzdať finančný dar na základe nejakého vylosovania, ale predtým chcú od občana, aby vyplatil daň z výhry. Zvyknú žiadať aj o finančnú pomoc a uskladnenie kufra v byte," hovorí riaditeľ Úradu justičnej a kriminálnej polície OR PZ v Rožňave pplk. Vlastimil Demjan.
Medzitým, kým zlodej a podvodník v jednej osobe oznamuje "radostné novinky", dôchodcovi prešacuje byt jeho kumpán, alebo on sám. Starí ľudia pred nich v naivite vyložia na stôl častokrát všetky svoje úspory a už ich nikdy viac neuvidia. Našťastie bez krádeže sa skončila júlová "návšteva pracovníkov vodární" u vyše 80-ročnej dôchodkyne z Rožňavy. Tiež išli na "vec" tak, že jej idú vrátiť preplatok za vodu, ale či vraj nemá zmeniť 5-tisíc korún. Stihli sa aj informovať o ďalších osamelo žijúcich ľuďoch v bloku. Nešťastiu zabránil len príchod dcéry starej panej, vďaka ktorej sa podvodníci dali na odchod.
Hoci polícia tohto roku zaznamenala len jednu podobnú krádež, nevylučuje výskyt ďalších a preto aj touto formou žiada ľudí, aby si neznáme osoby do bytov ani len nevpúšťali. Pracovníci inštitúcií sú totiž vždy viditeľne označení názvom firmy na odeve, majú služobný preukaz a navyše, s finančnou hotovosťou ani nedisponujú. Ak si toto všetko dôchodcovia skontrolujú a pracovníci to budú mať, až vtedy si môžu byť istí, že ide o skutočného pracovníka, nie podvodníka.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer