petície proti výstavbe nízkoštandardných bytov v Dobšinej z roku 2002. Výbor OSN vyzval na odstránenie všetkých foriem rasovej diskriminácie ešte v marci tohto roku. Na základe petície proti výstavbe bytov zrušilo tamojšie mestské zastupiteľstvo (MZ) uznesenie o príprave výstavby bytov. Vo vyhlásení riaditeľa Ligy aktivistov pre ľudské práva Columbusa Igboanusiho o zasadnutí Výboru OSN z 10. 3. 2005 sa uvádza, že "štátne orgány nevykonali žiadne opatrenie na zrušenie uznesenia MZ v Dobšinej zo dňa 5. 8. 2002." Medzinárodný dohovor o odstránení všetkých foriem rasovej diskriminácie mal byť porušený aj tým, že konanie autorov petície, ktorej slová podnecovali rasovú diskrimináciu, nebolo účinne vyšetrené ani trestne stíhané.
Petíciu pred tromi rokmi iniciovala dobšinská organizácia vtedajšej Pravej slovenskej národnej strany (PSNS). Reagovala na uznesenie MZ, ktoré primátorovi doporučilo, aby sa zaoberal koncepciou výstavby nízkoštandardných bytov. Ich výstavba sa plánovala v blízkosti terajšej rómskej osady a mali sa tam presťahovať sociálne slabí občania, neplatiči i Rómovia z centra mesta, na ktorých sa na mestskom úrade sťažovali susedia. Na to spozorneli členovia PSNS a okrem zámerov s bytmi zaregistrovali podľa vlastných slov zvýšený prílev desiatok Rómov spod Tatier. Sformulovali znenie petície, ktorá hovorila o tom, že podpisujúci je "proti výstavbe bytov pre občanov cigánskej národnosti, keďže hrozí prílev neprispôsobivých občanov cigánskej národnosti z okolia, dokonca aj z iných okresov a krajov". Aktivisti chceli petíciou zrušiť rozhodnutie MZ o výstavbe bytov. Primátor Dobšinej Ján Vozár už vtedy opakoval, že ľudia nevedia, čo podpisujú, lebo v uznesení sa nehovorilo o výstavbe bytov, ale o príprave, koncepcii. Okrem toho upozorňoval, že ľudia idú sami proti sebe, pretože do tých bytov sa mali presťahovať práve tí, na ktorých sa občania sťažovali.
Napriek tomu ju za pár dní v júli podpísalo vyše 2700 ľudí. Vrátane tamojších Rómov, ktorí cudzích nechceli. MZ zasadalo mimoriadne v auguste a pôvodné uznesenie zrušilo. Tak to ostalo dodnes. Medzitým sa Dobšiná zmenila na centrum boja aj obhajoby Rómov aj nízkoštandardných bytov. Do mesta prišiel vtedajší predseda PSNS Ján Slota, členovia Víťazoslav Móric, Rastislav Šepták a zmonitorovať situáciu došiel aj C. Igboanusi. Medzičasom podal na piatich členov petičného výboru trestné oznámenie.
O tohtoročnom vyhlásení Výboru OSN primátor Dobšinej nič nevie. "Nám nikto nič neposlal, ani nepovedal, nevieme o žiadnej iniciatíve. Okrem toho, na tú petíciu sa už zabudlo, rovnako aj na tie byty," povedal J. Vozár a dodal, že v Dobšinej žiadna diskriminácia nie je, naopak, tamojší Rómovia sa majú dobre. Situácia s bytmi ostala nezmenená, dokonca o ne nik z obyvateľov nežiadal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer