čoraz častejšie zatúla statný medveď. Akoby to na nervy starých ľudí nebolo málo, v stredu sa len pár metrov od námestíčka preháňal už aj vlk. Nie je to prvý rok, čo sa zvery motajú po Hankovej. Pred dvomi rokmi napríklad medveď rozbil včelí úľ. Stojí na začiatku obce, hneď pri tabuli s názvom dediny a len pár krokov od prvého domu. Zviera strhlo medník a včelie rámiky rozvláčilo po okolí. Pred niečo vyše týždňom zlikvidoval strom mladej hrušky v sade lemujúcom cestu do obce. "Ešte podvečer som sa išla pozrieť na tie stromčeky. A keď som prišla ráno, jeden bol rozťatý, konár na zemi a hrušky požraté. A že tu bol medveď, to dokazuje trus, čo tu po ňom ostal" hovorí majiteľka sadu Mária Oravcová. Ledva sme sa vrátili z prehliadky hrušiek na námestíčko, vzdialené okolo 150 metrov, už na nás zhrozene volali dôchodkyne. Zhŕkli sa okolo jeden brány a živo diskutovali o novine starej asi 5 minút. "Teraz tu vlk naháňal ovce! Na konci záhrad, asi 50 metrov odtiaľto. Pastier zbadal mimoriadne veľkého vlka, ako sa rozbehol po jeho ovciach. Začal kričať a hnať ovce rýchlo preč". Jeden z mužov poznamenal, že je to "vlk samotár. Už dvakrát sme ho videli. A hoci sa teraz niekde skryl, nebude ďaleko, len okolo záhrad. Vráti sa".
Medzitým, ako debatujú o vlkoch a medveďoch, vyzrie spoza ďalšej brány ďalšia starenka. "Medveď tu zas bol, či čo?!," zakričí na susedky. Po ich odpovedi zopne ruky. "Pre pána Boha! Vlk?!," zvolá a rýchlo beží do domu. "Viete, my už máme strach. Veď to aj celkom ku domom môžu prísť. Čo my si tu počneme? Ani nemáme na koho zavolať," hovorí jedna zo žien stojac v bráne. V dedine žije okolo 70 obyvateľov, vyše 70-percent má viac než 70 rokov. Navyše, sú tam takmer samé ženy. Ostalo len pár chlapov, ostatní pomreli. "To iste preto sem chodia, lebo chotár nie je udržiavaný. Kto by to všetko kosil, keď tu chlapov niet, len staré ženy? Všade veľká tráva, obrovské lopúchy...," vyratúva M. Oravcová. Michal Rozložník z poľovníckeho združenia Prieslop Markuška hovorí, že "žiaľ, migrácia ľudí je čoraz väčšia, než migrácia zvierat. Ľudia im berú prirodzenú potravu. Chodia na lesné plody, jahody, maliny, brusnice, černice. A medvede potom žerú nezrelé jablká, kukuricu, pšenicu, obilný odpad. Záhrady sú zanedbané, slivky a jablká nik neoberá. A potom po nociach počuť, ako si na nich pochrumkávajú medvede". Medveďa videli už na Hrachovisku v Markuške, na Suchých lúkach v Hankovej bola medvedica aj s mláďaťom, v Paškove pri Hankovej zase približne 200-kilový, mimoriadne veľký medveď hnedý. Stopy sa našli v katastri Hankovej v Kútoch, pri Slavoške aj Koceľovciach. Miestne poľovnícke združenie obhospodaruje vyše 4-tisíc hektárov okolo Roštára, Petrova, Slavošky, Koceľoviec, Markušky, Hankovej a Brdárky. "Jednoznačne sú medvede v našej lokalite premnožené. Odhadujem, že ich je minimálne 5 až 7 a to je veľa Ani nemigrujú, sú tu stále. Sledujeme to už 5 až 10 rokov. Vídame ich v takých lokalitách, kde predtým neboli a idú čoraz bližšie k obytným častiam".
Medveď je celoročne chránený, na jeho odstrel je potrebné povolenie Ministerstva životného prostredia SR s veľmi prísnymi podmienkami. Povinnosti zo Zákona o ochrane prírody a krajiny sú však podľa slov poľovníkov veľmi obmedzujúce, zákon kladie podľa nich nelogické podmienky na fungovanie bežného obhospodarovania lesa a poľovných revírov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer