Informujme starých ľudí o podvodníkoch!
Ľudská bezohľadnosť a nehanebnosť nemá hraníc. Opäť sme sa dozvedeli, ako neznámy páchateľ pripravil 81-ročnú starenku z Petrova o 62-tisíc korún. Zaráža hlavne to, že títo podvodníci stále majú úspech. Pritom ide vždy o človeka neznámeho v obci, ktorý sa zjaví a zmizne bez toho, aby si ho susedia všimli.
Ak sa zamyslíme nad spôsobom, akým sa podvodníkom darí oklamať starších ľudí, zistíme, že už predtým museli získať o nich informácie. Vyberajú si osoby žijúce osamelo, za obeť im pritom padne viacej žien ako mužov. Okradnutí ľudia s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou neodoberajú a nečítajú noviny. Pokiaľ sledujú len televíziu alebo rozhlas, tieto prípady sa tam nezverejňujú, nemajú informácie o predošlých prípadoch.
Myslím, že najlepšou obranou by bola prevencia. Starostovia obcí spoločne s poslancami by sa mali zamyslieť, ktorí občania žijú osamelo a mohli by sa stať obeťou podvodníkov. Poslanci by ich mali navštíviť a informovať ich o prípadoch okradnutých občanov. Ani zástupcovia poisťovní, elektrární, plynární či vodární neinkasujú v hotovosti a už vonkoncom nikto nemá právo inkasovať v hotovosti dane. Mali by ich poučiť, že im nikto nič nedá zadarmo a v žiadnom prípade nemajú ukázať, kde majú uložené peniaze. Nech povedia takému návštevníkovi, aby prišiel na druhý deň, že si obstarajú peniaze a informovať o prípade starostu. Ak je to možné, nech zavolajú susedov. Pri odchode takéhoto návštevníka by si mali pozrieť štátnu poznávaciu značku motorového vozidla. A to i v takom prípade, ak by návštevník neuspel. Ináč polícia nemá skoro žiadne šance, aby takýchto zlodejov chytila. Ak by sa to zrealizovalo, myslím, že viacerým prípadom takýchto podvodníkov by sa podarilo zabrániť. A o to ide. Veď poslanci sa o svojich občanov musia zaujímať.
(elko, Rožňava - plné meno i adresu máme v redakcii)
* * *
Srdcu škodí fajčenie, alkohol, stres...
Ad: 24. september - Svetový deň srdca
Srdce je dutý svalový orgán, ktorý je veľmi výkonný. Má svoju výkonnú svalovinu a takzvaný vodivý systém, ktorým sa šíria vzruchy rovnomerne po celom srdci. Potrebuje dobré zásobovanie kyslíkom a výživovými látkami, najmä glukózou. Srdce vykoná počas života obrovský kus práce. Napriek tomu, že pracuje neustále, je na rozdiel od ostatných svalov neúnavné. Jeho únavu pociťujeme len pri oslabení chorobou, alebo pri enormných fyzických výkonoch. Venujme mu náležitú pozornosť, pretože srdcovo-cievne ochorenia sú príčinou smrti približne u 15 miliónov ľudí na svete. Niekoľko miliónov sa stáva pre tieto choroby invalidnými.
Podiel srdcovo-cievnych ochorení na príčinách smrti predstavuje u mužov 51 percent a u žien 63 percent. Aj keď nie sú známe všetky príčiny vzniku týchto ochorení, dnes je na základe epidemiologických poznatkov isté, že existuje celý rad rozmanitých faktorov, takzvaných rizikových, ktoré majú veľký význam pri ich vzniku. Patria sme predovšetkým fajčenie, nesprávna výživa, nadmerné pitie alkoholu, málo telesného pohybu, neschopnosť zvládať stres. Vymenované rizikové faktory je reálne možné modifikovať a podstatne znížiť riziko vzniku choroby.
MUDr. Rozália Fülekyová, Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rožňave
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer