Rozložníkovi, rodákovi z Dobšinej. O živote, práci i súkromí objaviteľa niekoľkých jaskýň, z nich najznámejšej Gombaseckej jaskyne, sa podujali napísať Jaroslav Stankovič a Pavol Horváth.
"Akoby sa po informáciách o ňom zľahla zem a my nechceme, aby sa naňho zabudlo. Kniha Jaskyne Slovenského krasu v živote Viliama Rozložníka vznikala asi dva roky a práca na nej zahŕňala aj veľa praktického výskumu po jeho stopách," povedal J. Stankovič. Obsah je akýmsi prierezom života V. Rozložníka, jeho práce v jaskyniach, je o konkrétnych zážitkoch pri objavovaní jaskýň, o životunebezpečných situáciách v podzemí, ale aj o nedorozumeniach medzi jaskyniarmi. Je písaná štýlom, ktorý zaujme aj laika. Dozvie sa v nej o tom, ako V. Rozložník založil novú metódu objavovania jaskýň, takzvanú otvárku zdola, ako sa stal prvým slovenským speleopotápačom i to, ako jeho život predčasne ukončila tragická smrť.
Kniha obsahuje množstvo zaujímavých a doposiaľ nepublikovaných skutočností, čerpaných hlavne z archívnych materiálov rožňavského jaskyniara Štefana Rodu st. Archív jaskyniarskej skupiny opatroval od roku 1950. Po jeho smrti ho prevzalo Banícke múzeum v Rožňave. Publikácia je ilustrovaná archívnymi fotografiami a doplnená o unikát v podobe korešpondencie s pôvodným znením i pravopisom. Projekt financoval Speleoklub Minotaurus z vlastných prostriedkov a finančne mu pomohlo niekoľko sponzorov. Kniha je k dispozícii v Speleoklube, alebo v Turistickom informačnom centre v Rožňave.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer