poľská pedagogička Iwona Krakós.
Spolu s Portugalcami v Gemeri pobudnú Poliaci týždeň. Už tretí rok spolupracujú ,či už prostredníctvom elektronickej pošty alebo osobne, s dobšinským gymnáziom. Jeho študenti a učitelia tieto dve krajiny navštívili niekoľkokrát v rámci európskeho vzdelávacieho programu Socrates, projektu Comenius. Cieľom je navzájom spoznávať kultúru, zvyky a život obyvateľov spomínaných troch krajín. Portugalci boli v Dobšinej napríklad trikrát a pochodili nielen kultúrne pamiatky, ale vo februári zažili aj nefalšované fašiangové slávnosti. Dobšinskí študenti zase u nich nevychádzali z údivu pri pohľade na niečo ako párty pod holým nebom, na spôsob brazílskych karnevalov. Organizovali to na sviatok Sv. Jána. "Je to niečo ako zmodernizovaný folklór, tancuje sa, všade sú stánky a dobrá nálada. Podobá sa to našim jarmokom," hovorí študentka Jaroslava Ďurajová.
Podotkla, že medzi Portugalcami a Slovákmi je viditeľný rozdiel už v komunikácii. "Sú temperamentnejší než naši, veľmi srdeční, nie až takí konzervatívni, ako my. A vidieť to aj u mládeže. Krajina je úplne iná, vrátane architektúry. Dokonca aj záhrady majú ináč projektované". Jej spolužiačka Jana Krivanská považuje najväčší prínos projektu jazykovú zdatnosť. "Zlepšila som sa v angličtine, pretože komunikujeme s nimi v tomto jazyku. Okrem toho, v Poľsku aj v Portugalsku sme videli ich svet a život. Ale nie ten hotelový. Bývali sme totiž priamo u nich v domácnostiach". Dojmy z pobytu v zahraničí teraz striedajú zážitky Portugalcov a Poliakov u nás.
Učiteľka Maria da Luz Rodrigues z portugalského mestečka je zaujatá hlavne ľuďmi a prírodou. "Aj keď sa Dobšiná výrazne neodlišuje od nášho portugalského mestečka, hlavný rozdiel je v tom, že ste viac zžití so svojim prostredím a s prírodou ako my. Páčia sa nám tu ľudia. Každý je veľmi milý. Najlepšie na tom celom je, že vôbec máme možnosť taký projekt robiť a študenti sa môžu dostať do zahraničia. Za normálnych okolností by sa na Slovensko asi nedostali a nemohli by ho spoznať. Pochopia aj to, aké je dôležité učiť sa cudzí jazyk." Poliaci sa tu cítia ako doma a platí to aj opačne o dobšinských študentoch. Prostredie je takmer rovnaké a dorozumejú sa aj bez angličtiny. "Ale aj tak je dobré, že môžeme poznať ten váš život, zvyky. My sme prišli z Ložde a to je neporovnateľne väčšie mesto, než Dobšiná. Náš život je rýchly, u vás naopak. Ste vo väčšom kontakte s prírodou, my sme dokonca mohli na vlastné oči vidieť srnku!," nestačí sa čudovať I. Krakós. Kontakty sa určite nestratia aj napriek tomu, že projekt tohto roku končí. "My sme dokonca dostali pozvánku, aby sme tam prišli na dovolenku s celou svojou rodinou," teší sa J. Ďurajová. "Študujeme históriu, kultúru, zvyky... Pre učiteľov je prínosom i výmena pedagogických skúseností. Je užitočné vidieť, ako sa učí v iných krajinách," hovorí koordinátorka projektu Anatázia Liptáková. Témou týždennej návštevy Portugalcov a Poliakov je spoznávanie národných parkov. Väčšiu časť svojho pobytu preto zrejme pobudnú v teréne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer