"primrznutý" hlas, nemá celkom pravdu. Hudobník sa totiž dokáže ako tak "nastaviť". Ale čo bude v 10 až 11-stupňovej zime a privysokej vlhkosti vzduchu s citlivými hudobnými nástrojmi, to je vec nepredvídateľná. S členmi Sláčikového kvarteta z Bratislavy sme sa o tom porozprávali tesne pred sobotňajším vystúpením v maďarskej jaskyni Baradla v Aggtelecku. Koncertovali v rámci programu medzinárodnej prehliadky historickej hudby európskych regiónov Ars Antiqua Europae 2005. Organizátori z Gemerského osvetového strediska museli aj dramaturgiu hodinového programu v útrobách jaskyne, 100 metrov pod zemou, prispôsobiť spomínanej teplote vzduchu a vlhkosti. Tak, aby sa účinkujúci rýchlo striedali, nahrali pridlho a aby ani jeden nemusel zažiť nepríjemný pocit z toho, že sa im nástroj rozladil a hrá falošne. Členovia sláčikového kvarteta mali v pláne hrať približne 20 minút, no ani oni nevedeli pred vystúpením so 100-percentnou istotou predpovedať, či nástroje vydržia.
"Nástroje sa v tej zime jednoducho rozlepujú," povedala violončelistka Anna Škultétyová. "Dosky na husliach povolia a odpadne napríklad časť nástroja. Je to spôsobené vlhkosťou aj zimou," vysvetlil huslista Václav Židek. Jeho kolegyňa Ivana Cicková dodáva, že "záleží od rozdielu teploty v ktorej sa pred koncertom nachádzame a teploty vzduchu tam, kde vchádzame a začíname hrať. Nemôže byť veľmi výrazná". Laik by si myslel, že sa nástroje maximálne rozladia a výsledkom bude falošná interpretácia. "To je to najmenšie zlo," hovorí I. Cicková. Hudobníkom sa však priamo počas koncertu stali aj oveľa väčšie nešťastia. "Bolo to v kostole. Vonku bolo jednoducho výrazne teplejšie, než dnu. Hrali sme a odrazu na jedných husliach odpadol krk". Na takéto prípady sú členovia kvarteta pripravení a takmer vždy nosia náhradné husle. Prerušia koncert, vymenia nástroj, pokračujú a nevnímajú to ako tragédiu. Ak náhrada nie je, jeden člen "vypadne" a z kvarteta sa nepredpokladane až do konca vystúpenia stáva trio. "Ale podobné veci sa stávajú aj pri vysokej teplote a vysokom vlhku. Napríklad keď hrávame v Taliansku pri mori, veľmi sa povoľujú sláčiky. Na jednom vystúpení sa napríklad prihodilo, že sme ho museli prerušiť. Hrali sme vonku podvečer, teplota sa rýchlo zmenila o niekoľko stupňov a mne sa nástroj rozladil tak, že som nezahrala nič. Tak sme zastavili, doladila som sa a pokračovali sme. A ľudia to pochopili," hovorí huslistka Kristína Hlistová.
Koncert v jaskyni sa im vydaril vynikajúco, nástroje vydržali. Niekoľkým desiatkam divákov pripravili spolu s ostatnými účinkujúcimi nevšedný zážitok. Dopĺňala ho "jaskynná" atmosféra. V jej útrobách sa ozývala hudba a spev, ponad hlavy divákov poletovali netopiere, z jaskynných útvarov kvapkala voda a do toho všetkého teplo odetému obecenstvu zneli tóny historickej hudby a starých nástrojov. Štvrtý ročník Ars Antigua Europae sa začal v Štítniku v okrese Rožňava. Na otvorení sa zúčastnil predseda KSK Rudolf Bauer aj minister vnútra SR Vladimír Palko. Zviedli tam dokonca "súboje" s historickými zbraňami. Podujatie má za sebou tri dni koncertov v Štítniku, Košiciach, Ardove, Aggtelecku, na hrade Krásna Hôrka, v Spišských Vlachoch, Rožňave a Markušovciach. Dnes ho zakončia koncerty v Rožňave, Betliari a Spišskej Novej Vsi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer