denníku sa v Rožňave spustila nielen lavína nespokojných ľudí, ale aj množstvo upozornení zo strany našich čitateľov, ktorí upozorňujú na fakt, že vykonávať osobné prehliadky občanov v tomto štáte môžu len policajti, alebo členovia zboru väzenskej a justičnej stráže. V Bille sa však stále odvolávajú na zákon, ktorý ich oprávňuje vykonať takúto prehliadku.
"Máme na to právo, využívame len zákonnú možnosť chrániť si vlastný majetok," povedal vedúci predajne Ján Filipčík. Na otázku, či Billa neplánuje nainštalovať v objekte úložne skrinky pre tašky zákazníkov, aby sa predišlo problémom, odpovedal: "Nie, naša spoločnosť túto možnosť zvažovala, no rozhodli sme sa, že úložný priestor nebudeme zriaďovať."
Zákon, na ktorý sa predajňa odvoláva, je Zákon o súkromných bezpečnostných službách (SBS) 379/1997 a v paragrafe 64 Oprávnenia hovorí o tom, že osoby poverené výkonom fyzickej ochrany sú oprávnené presvedčiť sa, či ten, kto vstupuje do objektu alebo na strážené miesto alebo z neho vystupuje nemá pri sebe alebo na sebe predmety pochádzajúce z protiprávnej činnosti súvisiacej s chráneným objektom, alebo osobou a tieto mu odobrať. Zástupca riaditeľa Úradu Súkromných bezpečnostných služieb prezídia Policajného zboru Ján Omasta ešte dopĺňa: "Člen SBS nemá konkretizované, ako sa o uvedenej veci presvedčiť, čiže tak môže urobiť zrakom, hmatom, či inými technickými prostriedkami. Keď občan odmietne ukázať tašku či podrobiť sa prehliadke, vzniká dôvod na podozrenie, že kradol. Vtedy ho má SBS právo zadržať až do príchodu polície," vysvetlil J. Omasta.
Každá minca má však dve strany. Tou druhou je v tomto prípade ochrana slobody každého občana v právnom štáte a fakt, že právo na osobnú prehliadku má mať podľa zdrojov z polície len policajt, či člen zboru väzenskej a justičnej stráže. Dôležité v tomto prípade je slovíčko "oprávnenie". "Každá SBS má medzi sebou detektívov zameraných na zisťovanie podozrivých osôb. Ak má podozrenie, že pozorovaná osoba niečo ukradla, musí ju vyzvať, aby dobrovoľne ukázal tašku, alebo si vyzliekol bundu či kabát. Ak tak podozrivá osoba neurobí, musí člen SBS privolať policajnú hliadku, ktorá občana predvedie, alebo vykoná osobnú prehliadku. Ak však člen SBS prinúti občana podrobiť sa nedobrovoľne prehliadke, porušil oprávnenie a občan sa môže sťažovať na príslušnom krajskom riaditeľstve," povedala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.
Zdroj blízky polícii, ktorý si neželal byť menovaný, nám na margo veci ešte povedal že, "keď má niekto na niečo oprávnenie, zákonite musí mať možnosť donútenia, čím sa rozumie napríklad donútenie formou pokuty a podobne. Oprávnenie musí mať oporu v zákone formou donútenia a to oni nemajú. Nemôžu použiť násilie, nesmú občana pokutovať, môžu urobiť len to, že privolajú políciu. Tá jediná môže urobiť oprávnene zásah do osobnej integrity občana".
K celej záležitosti sa pre náš denník vyjadrila aj predsedníčka Fóra spotrebiteľa RNDr. Marta Černá, ktorá sa v prípade kontroly zákazníkov v obchodoch či obchodných reťazcov odvoláva na ochranu osobnosti. "V nijakom prípade by som esbéeskárovi tašku neukázala. Samozrejme, je to na zvážení každého z nás. Ja som bitkár, chcela by som vidieť človeka, mimo polície, ktorý by mi chcel pozerať do tašky. Oprávnenie síce má, ale čo slovo oprávnenie znamená?" pýta sa M. Černá. Dodáva, že prípadný súdny spor vedený medzi "takto obťažovaným občanom" a predajňou, nemusí byť vopred prehraný. "Dobrý právnik by z toho vysekal nielen ospravedlnenie, ale aj nemajetkovú ujmu a finančné odškodnenie," povedala M. Černá.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer