Hrnčiarstvo už dávno nie je remeslo so zlatým dnom
Rožňava - Staré porekadlo „remeslo má zlaté dno" už neplatí. Vedeli by o tom rozprávať ľudoví remeselníci. Tí sami totiž najlepšie vedia, koľko ich
Stela Krausová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
stojí výroba a koľko peňazí dostanú za finálny produkt. Renáta Benčőová z Rožňavy sa hrnčiarstvu venuje od detstva, keramiku študovala a posledných šesť rokov vyrába nádherné predmety.
"Ale biznis to určite nie je. Nielenže o keramiku nie je veľký záujem, ale prekážky kladie aj legislatíva. Mesačné náklady na prevádzku dielne sú obrovské a vyrobiť keramiku povedzme za 20-tisíc korún, to nie je ľahké. Takže aktívne sa tomu venuje už asi len ten, koho to skutočne baví".
Pri výrobe je najťažšie zladiť prvky ľudovosti a moderného umenia. Zákazníci síce chcú ručnú prácu, ale vôbec nie misy s motívmi, aké uprednostňovali predošlé generácie. "Ak už niečo prevláda, tak to sú praktické predmety, ktoré vedia na niečo aj použiť a nie iba vystaviť ako okrasu".
Dnešní umelci sa niekedy cítia ako na pásovej výrobe. Občas musia potlačiť svoju prirodzenú tvorivosť a vyrábať suveníry do turistických centier, obcí, vypisovať na džbány či misy ich názvy a dokonca robiť podľa predlohy. A to sa môže len máloktorému umelcovi „rátať". Ako však hovorí R. Benčőová, nič iné neostáva, keď chcú z niečoho aj žiť.
Keramikárov ostalo už len málo. Aj na práve prebiehajúcu výstavu o Majstroch hrnčiarskeho kruhu, ktorá je v Galérii výtvarného umenia v Rožňave, ich z mesta a okolia zohnali len štyroch. Mladí síce o hrnčiarstvo prejavujú záujem, ale aktívne sa mu venuje len mizivé percento. "Len základná výbava keramickej dielne, pec, kruh a iné vyjde asi na 100-tisíc korún," odhaduje keramikárka, ktorá ostala pri tradičnej výrobe na kruhu, nie formou odlievania.
Práve na pôvodnú výrobu keramiky sa sústredili organizátori spomínanej výstavy. "V galérii bude až do decembra vystavených na obdiv vyše 400 kusov z Gemera, ale aj zo strednej oblasti maďarskej rieky Tisza s charakteristickým figurálnym motívom. Sú tam džbány, misy, hrnčeky, čajové súpravy, svietniky od starých predmetov, vrátane muzeálnych zbierok, až po tie súčasné. Ponúkame dokonca 30-minútový film zo 70. rokov, ktorý zachytáva históriu hrnčiarstva na Gemeri," hovorí kurátorka výstavy Ágnes Kovács.
Dodáva, že výrobky umelcov z Rožňavy a okolia budú na predaj na Vianočnej výstave, ktorá sa každoročne v decembri koná v galérii. Organizuje ju tak, ako aj aktuálnu výstavu, Banícke múzeum v Rožňave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer