predmetov a látok vytiahli rimavskosobotskí a rožňavskí jaskyniari za týždeň z Dvojitej priepasti na Silickej planine pri obci Silica. Je to len jedna z troch priepastí, ktoré budú čistiť približne dva mesiace. Desiatky rokov sa v nich totiž hromadia nebezpečné látky, presakujú do pôdy a podzemných vôd a predstavujú vážne nebezpečenstvo pre obyvateľov Rožňavy a okolia. Pitná voda im totiž tečie práve zo Silickej planiny.
Skupina šiestich až siedmich jaskyniarov pracuje denne pri Dvojitej priepasti v 20-metrovej hĺbke, vo vlhkom prostredí zamorenom výparmi z chemikálií. "Preto používajú respirátory," vysvetľuje vedúci skupiny Jaroslav Stankovič. Výpary sú také silné, že štípu v hrdle aj človeka stojaceho na povrchu. Jaskyniari absolvovali školenie na manipuláciu s jedmi aj na výškové práce. Robia v jaskyniarskom výstroji a s technikou, ktorou vyťahujú z hĺbky sudy plné svinstva. "Už sme vybrali nejaké fľaše s chemikáliami a teraz sme narazili na vrstvu uhynutých zvierat. Ktovie, čo tam ešte nájdeme. Jednu vzorku sme odobrali už v stredu".
Prítomnosť nebezpečných látok predstavuje pre odberateľov pitnej vody obrovské riziko. Zvláštnosť krasového územia spočíva totiž v tom, že chemikálie sa roznesú do podzemných vôd, v dutinách ostanú niekoľko rokov a kedy sa vyplavia v podobe kontaminovej vody, to je už vzhľadom na špecifickosť krasu otázne. Podľa odborníkov sa to môže dostávať k obyvateľom v minimálnych množstvách a nie je vylúčené, že vtedy, keď práve vodári a hygienici nerobia pravidelný odber vzoriek. Tí zatiaľ nepovolené množstvá škodlivín v pitnej vode nezistili. Ale geológovia sa zhodujú v tom, že znečistené priepasti predstavujú ekologickú časovanú bombu. Preto SSJ požiadala o peniaze na ich urýchlené vyčistenie Ministerstvo životného prostredia SR a štrukturálne fondy. Akcia v jednej priepasti stojí okolo 500-tisíc korún.
"Je to projekt, ktorý rieši najrizikovejšie záťaže v slovenských priepastiach. Dostali sme 6 miliónov korún a projekt sme rozdelili do troch etáp. Okolo Silice práve prebieha prvá. V druhej sa bude čistiť Snežná diera a v tretej Konská priepasť vo Važeckom krase," dodal odborník na environmentálnu starostlivosť o jaskyne Ľudovít Gaál zo SSJ.
DO RÁMČEKA!!!!!!!!
V Snežnej diere sú jedy
Silická planina - Jaskyniari už vlani v Dvojitej priepasti naďabili na päť 200-litrových sudov. Len z jedného sa dal identifikovať obsah. "Bola to taká zmes riedidiel, tmelov a farieb. K ďalším sudom sa ešte len prekopávame. Nevieme presne, koľko ich tam je, ani v akej hĺbke sú," hovorí Stankovič.
Autorom projektu je geológ Marián Bachňák. Aké látky sa nachádzajú v Dvojitej priepasti, to zatiaľ povedať nevie. "Vzorku sme včera poslali do laboratória," vysvetlil.
Vlani však dal na základe žiadosti Správy slovenských jaskýň (SSJ) vypracovať analýzu vzorky pôdy z dna Snežnej diery, ktorá je takisto zaprataná odpadom. Výsledky boli šokujúce. Hodnota arzénu, ortuti a olova presahovala normál niekoľko stonásobne. Okrem ťažkých kovov sa na zozname objavili i pesticídy. V laboratóriu ich ani nedokázali presne identifikovať, pretože sa používali v 60. rokoch a potom bolo ich používanie zakázané. Išlo o skupinu jedov - nitrofenolov.
Zo Zvonivej diery pri Silici si zase niekto urobil kafilériu. Nachádzali sa v nej uhynuté zvieratá a asi dvesto kíl chemikálií nezisteného pôvodu v sáčkoch. Zvonivá priepasť pri Silickej Brezovej, ktorá je len o dva kilometre ďalej, má hĺbku 40-metrov a je zasypaná až po povrch. Čo v nej je, zistia jaskyniari v najbližších týždňoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer