prešla chuť," skonštatovala zákazníčka Eva pri nákupe pre svoju početnú rodinu medzi mraziacimi v pultmi v potravinách.
Podobne to vyzeralo aj pred rokmi, keď sa ľudia zľakli choroby šialených kráv. Vtedy na pultoch ostávalo hovädzie mäso. "Ale veď už nič nie je dobré. Ani hovädzie, ani hydina... O chvíľu budeme len na cestovinách," uvažoval manžel zákazníčky. "Tak dobre, kupovať budem, ale len slovenské kurčatá," vyriešila problém Eva.
Gemerčania zareagovali na výskyt vtáčej chrípky vo svete takýmto spôsobom. Riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy (RVaPS) v Rožňave MVDr. Ladislav Kerpán ich postup schvaľuje. "Panika alebo neodôvodnené obavy sú úplne zbytočné. Ale kupovať slovenské výrobky, to je jeden z najlepších spôsobov, ako sa uistiť, že sú potraviny nezávadné. Hoci je nutné zdôrazniť, že keby aj v hydine vírus bol, varením a pečením, minimálne po dobu piatich minút, sa zlikviduje. A kurča predsa pečieme oveľa dlhšie, než tých 5 minút."
V Rožňavskom okrese je niekoľko drobnochovateľov a len jedna uzavretá veľkofarma na chov kurčiat. Je ich tam 250-tisíc. Všetci chovatelia budú v najbližších dňoch informovaní o najnutnejších opatreniach na bezpečný chov. Zaočkovaní proti chrípke budú bežnou vakcínou všetci pracovníci, ktorí prichádzajú do styku s hydinou, vrátane zamestnancov RvaPS. "Je to nutné aj napriek tomu, že na 99 percent ľuďom žiadna nákaza nehrozí. U nás nežijú s hydinou tak, ako v ázijských krajinách, kde sú napríklad kohúty takmer súčasťou domácností," hovorí L. Kerpán.
Na pulty našich predajní sa výrobky z ázijských alebo južných krajín nedostávajú. Sú totiž stanovené schengenské hranice, cez ktoré neprejdú a dovoz sa zastavuje. Týka sa to živej hydiny, násadových a konzumných vajec, embryí aj mrazenej hydiny. RVaPS všetky chovy hydiny dôsledne sleduje. Do najnutnejších opatrení, takzvaných pohotovostných balíčkov, investovala okolo 30-tisíc korún.
Rizikové sú sťahovavé vtáky a holuby
Rožňava - Sťahovavé vtáky považuje L. Kerpán za najväčšie riziko prenosu vtáčej chrípky na naše územie. Dôsledne bude potrebné sledovať najmä okolie Hrhova a Jablonova nad Turňou.
"Brodivce majú v tej oblasti medzipristátie. Zaujímavé to bude na jar, keď sa budú vracať z južných krajín. Tie vtáky sa totiž môžu nakaziť niekde v Afrike a vírus môžu doniesť sem".
Prenos na človeka je podľa L. Kerpána možný akurát priamym, nechráneným dotykom s nakazenou, alebo uhynutou hydinou, či vtáctvom. V tomto prípade by bolo minimálne vhodné dávať si pozor na premnožené mestské holuby. Ak dajú nadriadené orgány príkaz rožňavským veterinárom, aby ich počet zredukovali, urobia to.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer