rozhodli pre dlhotrvajúcu nerentabilnosť vypovedať. Celé zariadenie kina tak opäť prejde do rúk mesta. To dnes ani zďaleka netuší, ktorým smerom sa v prípade kina poberie a je preto viac než otázne, či si od januára budú mať Rožňavčania kde pozrieť premiéry kinohitov. Medzi jednotlivými alternatívami sa vyskytli aj riešenia súvisiace s odpredajom, či prenájmom budovy.
"Písomnú výpoveď spoločnosti Tatrafilm sme obdržali. Zmluvu vypovedali k 31. decembru tohto roka. Dnes ešte nevieme, ako budeme postupovať ďalej, no medzi poslancami už odzneli alternatívy ako predaj alebo prenájom," povedal riaditeľ 1. Rožňavskej, a. s., Ladislav Dávid. "Nielen kino v Rožňave, ale všeobecne kiná na Slovensku veľmi stagnujú. V Rožňave je však situácia kritická, návštevnosť upadla tak veľmi, že sa takmer nehrá," povedala predsedníčka Združenia pracovníkov a prevádzkovateľov kín na Slovensku a riaditeľka Tatrafilmu, Kinocentra v Košiciach Mária Pichnarčíková. Podľa jej slov má spoločnosť Tatrafilm kino v prevádzke od roku 1996. V minulom roku zaznamenali v Rožňave stratu vo výške 500-tisíc korún, čo je podľa Pichnarčíkovej neúnosné.
"Končiť s prevádzkou vo vašom meste sme chceli už minulý rok, no počkali sme ako sa situácie vyvinie. Žiaľ, ani ostatné kiná v našej správe nevytvárajú taký zisk, ktorý by pokryl to, čo sa v Rožňave stratí. Nie je pre nás rentabilné, aby sme v prevádzkovaní kina pokračovali," uviedla Pichnarčíková. Ako príklad uviedla hrubú tržbu za deväť mesiacov, ktorá predstavuje 322 620 korún. Požičovné za filmy tvorí z tejto sumy polovicu, zvyšok musí pokryť náklady. Ročné náklady na vykurovanie plynom pritom tvoria sumu približne 100-tisíc korún, k tejto sume je nutné prirátať výdavky za elektrinu, nájomné a mzdy pre zamestnancov. "Je nám to ľúto. Veď Rožňava mala jedno z prvých kín, do ktorých sme namontovali čítačky, (zariadenie na snímanie zvuku z filmového pásu - pozn. redakcie) investovali sme do výmeny premietacích strojov, vymenili sme čalúnenie na sedadlách, vymaľovali sa vstupné priestory kina a podobne. Toto všetko v kine ostáva, nič si nevezmeme. Ak by sa našiel niekto, kto by ho chcel prevádzkovať, nájde kompletne vybavené kino, ktorému nič nechýba," dodala M. Pichnarčíková.
Či sa v Rožňave, alebo jej okolí nájde odvážlivec, ktorý by chcel prevádzkovať kino je dnes otázne. Isté však je, že pred rokom a pol prejavila záujem o kúpu budovy kina spoločnosť Wagon Trading, s. r. o. "Chceli sme tam zriadiť kongresové centrum. Dnes je situácia iná, centrum budeme riešiť vlastným projektom dostavby hotela Kras, ktorý prevádzkujeme," uviedol konateľ Wagon Trading, s. r. o., Poprad Miroslav Cerman.
Ďalším z možných uchádzačov o kúpu budovy kina je podnikateľka Blanka Verkinová, ktorá už dnes v jednej jeho časti prevádzkuje kaviareň. "Uvažujem nad možnosťou kúpy, všetko sa bude odvíjať od ceny, ktorú si určí mesto," uviedla a na otázku, na aký účel by mala budova v budúcnosti slúžiť, povedala "to sa uvidí, istý plán už mám".
Obyvatelia Rožňavy sa na koniec jediného kina v meste zrejme nedívajú až tak tragicky. "Trošku ma to mrzí, ale z ponuky som si vedel vybrať len málokedy, tak raz za štvrťrok. Naposledy som si bol pozrieť Sin City," povedal 31-ročný Peter. Ako dodal, pri súčastnom záujme o kiná sa asi ich rušeniu v malých mestách a obciach nedá vyhnúť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer