pamiatok v Gemeri je neuveriteľné množstvo netopierov, ale aj ich trusu. Práve ten čistili z veží pracovníci Správy Národného parku (NP) Slovenský kras a Strediska environmentálnej osvety Bambi z Moldavy nad Bodvou. V pondelok sa pustili do kostolov v Rochovciach a v Krásnohorskom Podhradí. Vyniesli odtiaľ 45 vriec plných netopierieho trusu.
"Vo veži kostola v Krásnohorskom Podhradí žije kolónia troch druhov netopierov, podkovára južného, veľkého a netopiera brvitého. Je tam okolo 900 jedincov. Ešte viac, 1 400 je v Rochovciach, kde sme zaznamenali dva druhy. Obe lokality patria medzi najväčšie úkryty netopierov na území NP Slovenský kras," hovorí pracovník Správy NP Štefan Matis. Ako dodal, všetky tieto druhy patria medzi európsky najvýznamnejšie.
Príčina toho, že sa tieto zvieratá udomácnili na povalách kostolov, je podľa Š. Matisa v prispôsobivosti netopierov podmienkam vytvorených človekom. Čo však prekáža správcom kostolov a nakoniec aj návštevníkom, je silný zápach, ktorý sa po čase šíri z netopierieho trusu, takzvaného guána. "Často to riešia tak, že pred povaly umiestnia drôtené pletivo a zamedzia tak prístup netopierom do podkrovia. Nie je to však práve priateľský postup. Zanikne im úkrytové miesto, ktoré využívali možno celé generácie. A všetky druhy netopierov sú pritom zákonom chránené."
V Slovenskom krase sa vybrané kostoly od netopierieho trusu čistia pravidelne už od roku 1999. Napríklad v Drnave či v Hosťovciach. Z niekoľkoročných skúseností ochranárov vyplýva, že stačí správcov budov, kostolov alebo obyvateľov dotknutej dediny oboznámiť so životom netopierov, poskytnúť im dostatok informácií o ich ochrane a ľudia razom zmenia svoj postoj. Napokon, pred čistením povaly kostola v Ratkovej v okrese Revúca sa mnohí pýtali na využiteľnosť guána ako hnojiva v záhradkách. Výskum ukázal, že je to skutočne hodnotné hnojivo. A Rochovčania to dobre vedia. "Veď my už celé roky chodíme na povalu a berieme si odtiaľ guáno. Nemáme úmysel netopierom ubližovať. My s nimi vlastne spolunažívame," povedala kostolníčka v Rochovciach.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer