Márie Nemcovej z Odboru masmediálnej politiky MŠ SR, ktorým tak reagovala na otázku, či môžu školy po dohode z rodičmi zahrnúť túto povinnosť do školského poriadku pri podozrení, že žiak užil omamnú látku. Zainteresovaní, ktorí chceli týmto spôsobom predchádzať užívaniu drog priamo v školách počas prestávok, sú sklamaní. Postoj MŠ SR pokladajú za "schovávanie hlavy do piesku". V stanovisku MŠ SR sa ďalej uvádza, že vedenie školy nemôže odoberať žiakom vzorky moču, slín či potu a tieto odbery je možné vykonať len v zdravotníckych zariadeniach.
"Toto predsa vieme. V našich diskusiách šlo predovšetkým o to, aby sme dosiahli účinnejšiu prevenciu, než máme doteraz. V školách sú známe prípady, ktoré potvrdzujú aj policajti, že deti si cez prestávku zapália marihuanu. Dokázať to v ten daný moment je však nemožné. Ak by bola možnosť žiaka ihneď otestovať, mohli by sa uskutočniť ďalšie kroky. Zapojiť rodičov, školského psychológa a podobne. Veď to dieťa musíme dlhodobo sledovať a ak nevystihneme ten pravý moment, akákoľvek prevencia je zbytočná," vysvetľuje prezident Centra neformálneho vzdelávania a prevencie v Revúcej Ľuboslav Kučerák.
Nevidí dôvod, prečo by sa spomínaná záležitosť nedala vykonať, keď sa na spoločnom postupe dohodnú vedenie školy i rodičia a tí svoje rozhodnutie ako zákonití zástupcovia neplnoletého potvrdia podpisom. " Keď si žiak zapáli a my to zistíme, dá sa podchytiť skôr, než vznikne závislosť. Takto tým deťom doslova umelo vytvárame podmienky na konzumáciu rôznych návykových látok," sklamane reaguje Ľ. Kučerák a dodáva, že "jediným východiskom je zmena skostnatených zákonov, ktoré nám žiaľ zväzujú ruky a nepriamo chránia závislých".
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer