sociálne úrady nabehli na nový systém kontroly žiadateľov sociálnych dávok. Úradníci síce môžu odkontrolovať majetkové pomery žiadateľa priamo uňho doma, nemôžu si však vstup do domu, či bytu vynútiť. Rovnako benevolentnosť našich zákonov napomáha niektorým nezamestnaným byť v evidencii aj niekoľko rokov, hoci pracujú. Neplatia tak žiadne odvody, spoločnými daňami sa im dokonca poskladáme na zdravotné poistenie.
Takto úspešne sa v Rožňavskom okrese vyhýba práci istý inžinier, ktorý je v evidencií päť rokov. Hoci mu úrad práce umožnil už niekoľko rekvalifikačných kurzov, mužovi sa ani do jedného z nich nechce a zakaždým skonči ako "marod". "Takto to chodí už niekoľko rokov. Žiadna ponúknutá práca mu nie je dosť dobrá. Vždy si nájde dôvod, pre ktorý nemôže nastúpiť do zamestnania, ktoré mu nájdeme. Od lekára prinesie potvrdenie o nespôsobilosti na danú prácu a nič s tým nemôžeme robiť," uviedla príklad riaditeľka Úradu práce, sociálnych veci a rodiny v Rožňave (UPSVaR) Dana Lacková.
Nad tým, že sa nezamestnaný privezie na úrad v drahom aute a s mobilom v ruke už len mávne nespokojne rukou. "Keď neberie sociálnu dávku, nemôžeme nič urobiť. Zákon totiž na toto nemyslel. Mnohí evidovaní nezamestnaní majú uzatvorené takzvané obchodné zmluvy, alebo zmluvy o obchodnom zastúpení. Ide o ľudí, ktorí pracujú pre rôzne poisťovne, finančné poradenstvo a podobne. Tu nejde o pracovno právny vzťah, teda dotyčný nie je zamestnaný a môže byť v evidencii. Nepoberá síce dávku v hmotnej núdzi, no zároveň zarába a neplatí odvody do fondov. Naopak, na zdravotné poistenie sa mu poskladajú spoločne tí, ktorí sú riadne zamestnaní a povinné odvody si platia oni i ich zamestnávateľ," vysvetlila Lackova.
Pracovníkom oddelenia hmotnej núdze mal pomôcť pred vyše rokom nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi, ktorý by umožnil skontrolovať majetkové pomery žiadateľa priamo uňho doma. Zákon im však nijako nepomohol. "Ak nás kontrolovaný občan odmietne vpustiť do bytu, tak sa tam nedostaneme. Táto skutočnosť sa síce uvedie do záznamu sociálneho šetrenia, no nič nezmôže," vysvetľuje vedúca oddelenia hmotnej pomoci UPSVaR v Rožňave Ingrid Martinková.
Tých, ktorí požiadali o dávku v hmotnej núdzi a nedostali ju z dôvodov nadštandardných majetkových pomerov, nie je v Rožňavskom okrese veľa. "Ľudia v našom regióne, kde je tak vysoká nezamestnanosť, poberajú dávku v drvivej väčšine oprávnene. Zo 100 žiadateľov sme ju nepriznali možno jednému, dvom," uviedla Martinková. A hoci majú občania možnosť oznámiť úradom nákladný životný štýl svojich susedov, dávno sa nepretekajú, aby túto skutočnosť oznámili. Podľa riaditeľky ÚPSVaR D. Lackovej má 90 percent nezamestnaných mobilný telefón.
"Volaním na tieto čísla evidovaným nezamestnaným, keď ich informujeme o konkurzoch, nám vznikajú čoraz vyššie náklady," povedala riaditeľka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer