Morový stĺp, ako ho dodnes nazývajú Štítničania, dala obec v rámci programu SAPARD zreštaurovať a kvôli bezpečnosti ho odborníci odporučili premiestniť z miesta, kde doslova stálo v ceste okoloidúcim autám, na iný pozemok. Problém vznikol práve s pozemkom pod súsoším, ktorý do dnešného dňa nie je vysporiadaný a nepatrí ani obci. Ak obec nepredloží v dohľadnej dobe doklad, že je jeho majiteľom, SAPARD môže odstúpiť od pôvodnej zmluvy a požadovať vrátenie celej investovanej sumy. Štítniku by tak na krku ostal dlh vo výške 7,5 milióna korún.
"Pôvodne patril pozemok, o ktorom hovoríme, Slovenskej správe ciest (SSC). Delimitačnými protokolmi však cesty prešli, alebo lepšie povedané mali dávno prejsť, do správy Košického samosprávneho kraja (KSK). Keď sme oslovili KSK, predseda Rudolf Bauer nám prisľúbil pozemok odpredať hneď, ako bude v ich správe a za najmenšiu možnú sumu," hovorí starostka Štítnika Katarína Zajacová o pozemku veľkom približne 60 štvorcových metrov.
Dodnes sa tak však nestalo, pretože nedostatočná legislatíva doposiaľ neprinútila kompetentných, aby vo veci delimitácii ciest konali. "Oslovili sme SSC v Bratislave, kde nám prisľúbili pomoc s tým, že vec posúria. Všetko to však stojí a padá na zákone o delimitáciách a jeho nedokonalosti," vysvetľuje starostka.
Kým sa veci vyriešia k spokojnosti Štítničanov, môže dôjsť k niekoľkým, pre nich znepokojujúcim skutočnostiam. V zmluve so SAPARD-om totiž stojí, že finančné prostriedky na obnovu súsošia veľkej hodnoty bude SAPARD preplácať obci po častiach. Obec rovnako po častiach platí za reštaurovanie sochy Združeniu pre reštaurovanie a obnovu pamiatok Villard v Bratislave.
"Postupne sme im náklady na reštaurovanie preplatili, no posledná čiastka je podmienená listom vlastníctva k pozemku, na ktorom socha stojí. Ten však nemáme," hovorí starostka. "Práve preto nám SAPARD nedá zvyšné financie, ktoré musíme zaplatiť Villardu". Tu však môže dôjsť k ďalšiemu, ešte väčšiemu problému. "Ak sa nám nepodarí dostať pozemok do vlastníctva, porušíme tým zmluvu so SAPARDOM, ktorú nám môžu vypovedať a následne žiadať všetky financie späť," obáva sa starostka.
SSC sa snaží obci vyjsť v ústrety a to tak, že im pozemok do doby, kým neprejde do rúk KSK, prenajme. "Aj tu je ale problém, ktorý sa momentálne snažíme vyriešiť. Podľa SSC nám môžu pozemok prenajať podľa zákona len na jeden rok. SAPARD má však podmienku prenájmu stanovenú na minimálne päť rokov," rozrušene vysvetľuje K. Zajacová neľahkú situáciu.
Ako sa vyvinie a či sa obec kvôli súsošiu zbytočne nezadĺži, záleží len na tom, ako sa k riešeniu záležitosti postavia kompetentní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer