Fond urobil zmeny, partnerstvá sú na pokraji krachu
Rimavská Sobota/Jelšava - Fungovanie partnerstiev sociálnych inklúzií (PSI), ktoré vznikli na podporu zamestnanosti v chudobných regiónoch Slovenska
Renáta Mazurková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
a ktoré inicioval Fond sociálneho rozvoja (FSR), sú na pokraji krachu. FSR a Ministerstvo financií SR rozhodlo o zmenách, ktoré sa mnohých organizácií dotkli zásadným spôsobom. Zmeny priviedli realizátorov projektov podporených z FSR - neziskové organizácie a občianske združenia - takmer ku krachu a návrat vlastných investícií vložených do projektov na pomoc chudobným sú, zdá sa, v nedohľadne. Projekty boli pritom FSR riadne schválené a mali byť financované zálohovými platbami, ktoré teraz FSR a ministerstvo financií zrušili.
Na to, aby mohli viaceré projekty pokračovať, museli organizácie pristúpiť k financovaniu z vlastných zdrojov. Zúfalstvo tých organizácií, ktoré do projektov vložili vlastné financie s vierou, že im ich FSR následne vráti tak, ako sľúbil, už naberá na sile. "Ľudia sú znechutení. Potrebovali by sme záruky, no nik nám ich nechce dať. Na nefunkčný systém financovania FSR sme upozorňovali, no ani to nepomohlo," hovorí zástupca Občianskeho združenia Fundament v Rimavskej Sobote Štefan Hajdú. Podľa jeho slov vložilo združenie do projektu PSI 120-tisíc korún, ktoré doposiaľ nemajú späť na účte.
Takto sú na tom aj iné organizácie na Slovensku, kde sa FSR etablovalo. Horšie sú na tom ďalšie partnerstvá, ktoré sa dostali do problémov nie vlastnou vinou. Podľa našich neoficiálnych informácií stačí len uviesť prípad, keď do projektu PSI vložila peniaze súkromná osoba cez hypotéku vo výške 600-tisíc korún. "Tu už nejde o srandu. Vložili sme do projektov veľa, no FSR a príslušné ministerstvo nám nechce dať žiadne záruky. V podstate sme sa stali rukojemníkmi nefunkčného systému. Pričom by stačila výnimka z MF na poskytnutie zálohových platieb na bežiace a schválené projekty. Žiadne OZ nedisponuje takou výškou finančných prostriedkov, aby mohlo dotovať projekty z vlastných peňazí," vysvetlil Š. Hajdú.
A tak namiesto toho, aby PSI pomáhali chudobným svojou prácou, dostali sa do situácie, keď sú sami dotlačení do chudoby. "Nechceme byť rukojemníkmi nefunkčného systému. Situáciu sme nezavinili my. Rozbehli sa projekty, ktoré niečo stáli a my nie sme schopní plniť svoju povinnosť ohľadom ich financovania. Partneri i zamestnanci na nás pomaly vyťahujú súdne spory, poisťovne penalizujú odvody, hrozí vypnutie telefónu. Ak sa to v dohľadnom čase nevyrieši, budeme sa súdnou cestou brániť aj my," tvrdí Š. Hajdú. "Takto sme si pomoc chudobným regiónom nepredstavovali," dodal na záver.
Takpovediac plné zuby fondu i jeho práce a zástupcov v regióne má primátor Jelšavy Milan Kolesár, ktorý je zároveň predsedom Rady partnerstva sociálnej inklúzie (RPSI) v Revúcej. "Systém najprv zlyhal na financovaní. Potom nám do práce začala zasahovať nemiestnym spôsobom Bratislava, narušili sa vzťahy medzi PSI a FSR," vysvetlil M. Kolesár, ktorý dodal, že na dobro veci neprispeli ani osobné nezhody so zástupcom fondu v regióne. Od kompetentných však očakáva okamžité riešenie problémov, ktoré môžu za chvíľu zničiť to, čo sa doposiaľ v chudobných regiónoch Slovenska vybudovalo.
Zástupcovia FSR vidia príčiny problémov v neošetrenej národnej legislatíve týkajúcej sa fondov a v nejasnosti pravidiel pre zúčtovanie financií už úspešných projektov. Kým v dnešnej dobe fond nemôže poskytovať zálohy na projekty, začiatkom budúceho roka by sa táto situácia mala zmeniť. V roku 2004 FSR schválil v Rimavskej Sobote 14 projektov, ktoré predložili rôzne OZ. Svoju prácu, mzdy a výdavky z činnosťou financovali vďaka zálohovým platbám, ktoré predtým FSR a štát schválili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer