utorok 25. 10. 2005 sa to však v našej škole na Ulici zeleného stromu v Rožňave viac ako podarilo. Pri príležitosti Európskeho dňa rodičov a škôl Rodičovská rada v spolupráci s vedením školy zorganizovala výnimočné podujatie. Žiaci našej školy mali možnosť oboznámiť sa so vzácnymi ľuďmi, ktorí zachovávajú pre budúce generácie umenie našich predkov. A tak sa naša škola premenila na veľkú remeselnícku dielňu. V jednotlivých triedach mali žiaci možnosť sledovať prácu košikára, šúpoliara, čipkárky a vyšívačky maliarky na sklo. Mnohým z nich nestačilo iba sledovať prácu, ale aj sami vyskúšali svoju zručnosť a hrdili sa, aj keď nie úplne dokonalými, ale vlastnoručne vyrobenými bábikami či zvieratkami zo šúpolia. Alebo trochu kostrbatým, ale predsa krásnym ornamentom namaľovaným na sklo. Zvlášť mnohí žiaci 1. stupňa možno prvýkrát mali možnosť vidieť, ako vzniká košík z prútia či paličkovaná čipka. Vzhľadom na to, že sa skoro v každej triede zúčastnili aj zástupcovia rodičov, naplnilo sa poslanie tohto dňa v našej škole naozaj dokonale. Určite všetci budeme dlho spomínať na tento pekný a zmysluplne strávený deň.
Mr. O. Mirvajová, ZŠ na Ulici zeleného stromu v Rožňave
* * *
Čas spomienok
V ZŠ na Ulici zeleného stromu v Rožňave sa 25. októbra uskutočnilo už po tretíkrát aj spomienkové priateľské stretnutie s kolegyňami dôchodkyňami. Mesiac úcty k starším bol príležitosťou pre vedenie školy Mgr. K. Samseliho a Mgr. E. Kardošovú, aby im vyjadrilo vďaku za ich dlhoročnú a obetavú pedagogickú prácu. Dnes už môžu žať plody svojej práce a byť hrdé na svojich bývalých žiakov i svoju školu. Opäť prežívali atmosféru školského života, tešili sa z detských úsmevov, vydareného kultúrneho programu. V priateľských rozhovoroch s bývalými spolupracovníkmi si zaspomínali na spoločne prežité chvíle. Na stretnutí sme prezentovali i úspechy školy v súčasnosti 1. miesto v medzinárodnom športovom turnaji družobných škôl, druhý rok práce v projekte rozvoja školy Comenius, zriadenie galérie a tvorivej dielne pre výtvarné práce a podobne. Vďaka sponzorom a šikovným rukám našich kolegýň nechýbalo ani chutné občerstvenie. Vydarené posedenie nám budú pripomínať aj spoločné fotografie i slová vďaky v školskej kronike.
PaedDr. Katarína Sopócyová, ZŠ na Ulici zeleného stromu v Rožňave
* * *
Nezabudnite chrániť svoje zdravie pred chrípkou
Viac ako 200 známych vírusov vyvoláva nádchu a prechladnutie, jedno z najčastejších ochorení človeka. Aj keď väčšina prípadov prebieha mierne a obvykle trvá asi jeden týždeň, je prechladnutie hlavne príčinou návštev u lekára a zmeškaných hodín v práci a v škole v jesennom a zimnom období. Príznaky prechladnutia sa zvyčajne zjavujú dva až tri dni po tom, ako vírus vstúpil do tela človeka. Obvyklé príznaky zahŕňajú bolesť alebo škrabanie v hrdle, sekréciu z nosa alebo upchatý nos, kašeľ a celkovú malátnosť. Ak sa vyskytnú aj iné problémy, alebo keď príznaky trvajú dlhšie, môže to byť známka vážnejšieho stavu. Napríklad chrípka je väčšinou signalizovaná silnou bolesťou hlavy, triaškou, horúčkou, výraznými bolesťami kĺbov a svalov. Pokiaľ príznaky prechladnutia trvajú dlhšie ako dva týždne, môžu byť spôsobené infekciou prínosových dutín. Vyžaduje to diagnostikovanie lekárom a liečbu možno aj antibiotikami. Antibiotiká neúčinkujú na vírusy a nezlepšujú príznaky prechladnutia. Prechladnutie je spôsobené vírusmi a nemalo by byť liečené antibiotikami, lebo neopodstatnené liečenie nimi môže viesť k rezistencii na ne, čo je situácia, keď sa baktérie vyvolávajúce infekcie stávajú odolné voči účinku určitých antibiotík.
Prechladnutie sa môže liečiť symptomaticky dostatok pokoja na lôžku, piť veľa tekutín, kloktať teplou slanou vodou, používať aspirín alebo paracetamol na úľavu proti bolesti hlavy alebo horúčky. Bakteriálne infekcie je nutné liečiť antiobiotikami, aby sa zastavilo ich ďalšie šírenie v tele človeka. Najlepším spôsobom, ako chrípke predísť, je požiadať vášho lekára o vykonanie očkovania proti chrípke. Kto by mal byť očkovaný proti chrípke? Všetci ľudia, ktorí majú nad 65 rokov, osoby všetkých vekových kategórií trpiacich chronickými chorobami srdca, pľúc alebo obličiek, cukrovkou i oslabenou imunitou aj obyvatelia domovov s opatrovateľskou starostlivosťou a všetkých zariadení na liečenie dlhodobo chorých osôb. Vírusy chrípky sa neustále menia, a preto je dôležité očkovať sa proti chrípke každý rok. Väčšina ľudí nemá po očkovaní žiadne zdravotné ťažkosti, niekto však môže pociťovať bolesť v mieste vpichu injekcie alebo môže spozorovať nezávažné a nie časté vedľajšie účinky. Objavujú sa jeden až dva dni po očkovaní. Očkovacia látka proti chrípke neobsahuje živé vírusy, a preto nie je možné dostať po očkovaní chrípku. Očkovaním sa v tele človeka vytvoria protilátky, ktoré ho chránia pred ochorením.
MUDr. Alžbeta Donovalová, epidemiológ Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave
Autor: Európsky deň rodičov, škôl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer