sieťových odvetví (ÚRSO) schválil spoločnosti Teko-R, ktorá zásobuje teplom 13-tisíc obyvateľov mesta, maximálnu cenu za gigajoule (GJ) na 598 korún, čo je o štyri koruny menej, než žiadala firma. "Do ceny plynu, ktorá tvorí 70 percent nákladov na teplo, sme sa snažili dať i malú rezervu pre jej prípadný ďalší nárast. Brali sme do úvahy prognózy trendu vývoja ropy Brent, ktorá je základnou zložkou ceny plynu pre SPP, ako i ďalší možný vývoj kurzu koruny a amerického dolára. Dúfam, že sme sa trafili," hovorí konateľ spoločnosti Teko-R Dušan Pavlík. Podľa neho mala firma na tento rok od regulačného úradu schválenú cenu 507,5 koruny za GJ, ale vzhľadom na prudký nárast ceny plynu až o 30 percent oproti začiatku roka musela od augusta produkciu tepla dotovať.
Problémom podľa Pavlíka je to, že Teko-R musí mať voči odberateľom počas celého roka stabilné ceny, zatiaľ čo tarify za plyn sú pohyblivé a SPP ich zúčtováva každý mesiac. "My už máme cenu schválenú, ale stále nevieme, za koľko budeme dostávať plyn od SPP," dodáva. Vedenie teplárenskej spoločnosti, ktorá je v majoritnom vlastníctve rakúskej firmy Steirische Gas-Wärme tvrdí, že trh s teplom je deformovaný cenovou politikou SPP a zásahmi ÚRSO. "Ide najmä o to, že cenové zvýhodnenie veľkoodberateľov pred maloodberateľmi je v SR omnoho menšie než v západnej Európe, kde ten, kto odoberie veľa plynu, platí o tretinu alebo až o polovicu menej," vysvetľuje rakúsky konateľ Teko-Ru Peter Trummer. "Počas tohto roka dostávali dokonca najväčší maloodberatelia plyn lacnejšie než my," dodáva. Vďaka takejto politike strácajú teplárenské spoločnosti zákazníkov, ktorí sa odpájajú od centrálneho vykurovania a prechádzajú na lacnejšie domové kotolne, pretože tie patria do kategórie maloodberateľov.
Ako priznáva Trummer, spoločnosť Stefe, ktorá zásobuje teplom 11 slovenských miest a obcí, stratila už kvôli tomu vo veľkých mestách asi desatinu zákazníkov a zároveň jej klesol odber tepla. Napájanie sa na domové kotolne je podľa predstaviteľov Stefe však len dočasným riešením, lebo i v SR sa bude musieť rozdiel v cene plynu pre veľko- a maloodber zväčšiť, čo teplo z domových kotolní predraží. Potvrdila to i hovorkyňa SPP Dana Kršáková, podľa ktorej chystajú plynári od prvého januára výrazné zvýšenie cien plynu pre maloodberateľov. Presnú výšku taríf však nevedela konkretizovať.
Odlevu zákazníkov sa firma Stefe bráni ponukou na investovanie do výmenníkových staníc v obytných blokoch, ktoré by mali ušetriť minimálne desatinu nákladov na teplo. Takto chce postupovať všade, kde má podiely v teplárenských spoločnostiach. V Rožňave mieni preinvestovať približne 30 miliónov korún. "My to všetko zaplatíme, ale od občanov budeme žiadať na určitú dobu záväzok, aby sa od nás neodpojili," hovorí Pavlík.
Na Slovensku využíva centrálne vykurovanie vyše 780-tisíc domácností, v ktorých žije 2,5 milióna ľudí. Firme Stefe patrí v slovenskom teplárenstve asi 10-percentný trhový podiel. Zásobuje teplom okrem menších miest aj Banskú Bystricu, Zvolen i Martin. Spoločnosť preinvestovala počas doterajšieho pôsobenia v SR približne 1,2 miliardy korún.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer