zdravotníci odporúčajú ako jednu z najlepšej ochrany pred nákazou. Druhí očkovacie látky odmietajú, pretože sú si istí, že vtáčia chrípka prenosná zo zvieraťa na človeka nie je. "Každý už len o tej vtáčej chrípke hovorí. A pritom je to zbytočná panika. Je len logické, že budú odborníci odporúčať vakcíny. Veď je to biznis. Ale podľa mňa je tá hystéria zbytočná. A paniku z toho robia aj médiá," zozrečnil sa Rožňavčan, ktorý očkovanie odmieta a vtáčou chrípkou sa veruže zaoberať nemieni.
Podľa epidemiologičky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rožňave MUDr. Alžbety Donovalovej panika, ani ohľadom očkovania, skutočne nie je namieste. "Ale obozretní byť musíme a k príprave na eventuálnu pandémiu musíme pristupovať zodpovedne . Pri včasnej príprave na možnú pandémiu sa jej následky určíte dajú minimalizovať. Vírus chrípky môže zmutovať. Laicky povedané, ak by sa skombinoval vírus vtáčej a ľudskej chrípky a vošiel by do tela človeka, ktorý sa s ním nikdy nestretol a teda nemá proti nemu vybudovanú imunitu, nakazí sa. A nie je vylúčené, že sa to stane". Zatiaľ je isté, že nákaza sa prenáša zo zvieraťa, vtákov, alebo hydiny, na človeka priamym kontaktom. Ale aj vdýchnutím prachu s obsahom výlučkov chorých, či uhynutých zvierat. Vírus vstupuje do organizmu človeka cez ústam nos a očné spojivky. Inkubačný čas je sedem až desať dní. "Vtáčia chrípka sa z človeka na človeka neprenáša," upozorňuje epidemiologička. Ak by sa naplnili obavy a vírus by zmutoval, existuje riziko pandémie. "To je rozsiahla epidémia, ktorá nie je priestorovo ohraničená a postihuje celé štáty, ba aj svetadiely. Môže trvať mesiace až roky". V súčasnej dobe je podozrivé každé ochorenie s horúčkou nad 38 stupňov Celzia, kašľom, dýchavicou i bolesťami hrdla. Ale hlavné kritériá spočívajú v anamnéze.
"Je dôležité vedieť, či chorý s takýmito ťažkosťami nebol desať dní pred vypuknutím príznakov chrípky v krajine s výskytom vtáčej chrípky, alebo či nemal priamy kontakt s chorým zvieraťom. Alebo či sa nenachádzal v prostredí, kde boli umiestnené infikované chovy," hovorí A. Donovalová.
Po týchto informáciách sa skutočne zdá, že najlepšou obranou je očkovanie proti ľudskému typu chrípky. "Ale očkovanie nemožno chápať ako liek, je to len na zvýšenie odolnosti organizmu. Lieky proti vírusom, takzvané antiviretiká, majú preventívny a terapeuticky účinok proti ľudskej chrípke, zmierňujú jej klinické príznaky a skracujú priebeh choroby".
Panikária už pri jednom zdochnutom holubovi
Rimavská Sobota/Rožňava - Jedni panikária už pri pohľade na jedného zdochnutého holuba, druhí to ignorujú. Napriek rôznym reakciám obyvateľstva na vtáčiu chrípku sa už našlo pár takých, ktorí zbadali uhynuté vtáky a hoci ich pred rokmi len obišli, teraz nález nahlásili odborníkom. "Zatelefonovali nám dvaja ľudia, ktorí našli uhynuté vtáky. Odporučili sme ich na veterinárnu stanicu," dozvedeli sme sa na RÚVZ v Rimavskej Sobote. Aj rožňavským veterinárom sa už pred niekoľkými týždňami ohlásila učiteľka, ktorú prekvapil podobný nález pri Jablonove nad Turňou. V pondelok zase veterinári dostali oznam o zdochnutom holubovi v Jablonove nad Turňou a o ďalšom v Slavošovciach.
"Ak niekto nájde jedného, alebo dvoch vtákov, to je bežný úhyn. Z toho panikáriť ľudia nemusia. Pozornosť treba zbystriť až vtedy, ak v jednej lokalite, teda v obci, alebo v rozsahu niekoľkých metrov nájdu päť, šesť uhynutých kusov. Hydiny, pernatého vtáctva, ale aj vodnej hydiny. Vtedy nám to treba bezpodmienečne oznámiť," hovorí riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Rožňave MVDr. Ladislav Kerpán.
Špeciálne telefonické linky
Hygienici aj veterinári zriadili pre obyvateľov špeciálne telefonické linky, na ktorých sa môžu na odborníkov obracať s otázkami o vtáčej chrípke, ale aj nahlasovať podozrivý úhyn vtákov.
Informácie o chrípke, mimoriadne situácie - hlásiť hygienikom:
Rožňava0905 439 276ruvzrvnextra.sk
Rimavská Sobota, Revúca047/563 11 21epidruvzrs.sk
Úhyn vtákov nad 5 kusov hlásiť veterinárom:
Rožňava058/73 23 183 (v prac. dobe), 058/73 23 182 (mimo prac. doby, sviatky, víkendy)
Celoslovenská pôsobnosť (Zelená linka)02/602 57 215, 0905 531 049
Hromadný úhyn vtáctva hlásiť veterinárom:
Rožňava0905 665 658 (nonstop)
Celoslovenská pôsobnosť (Zelená linka)02/602 57 215, 0905 531 049
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer