zdravými deťmi Základnú školu na sídlisku Juh v Rožňave. Otec dievčatka vtedy na margo informovanosti uviedol, že v Rožňave neexistuje inštitúcia, ktorá by rodičom detí z Downovým syndrómom pomohla, či poradila. Na tie informácie zareagoval riaditeľ Špeciálnej základnej školy v Rožňave Ladislav Gríger (na snímke), ktorý hovorí, že je tvrdením nášho respondenta prekvapený.
"Som dosť prekvapený, že sa otec tohto dievčatka takto vyjadril. Špeciálna pedagogička Adriena Hroncová, ktorá dievčatko dvakrát do týždňa vyučuje, je totižto našou zamestnankyňou, nehovoriac o tom, že psychologička, ktorá to isté dievčatko odporučila do klasickej ZŠ, Mária Krčmárová, je naša poradenská psychologička," vysvetlil svoje prekvapenie z vyjadrenia respondenta riaditeľ Gríger. Ako ďalej vysvetľuje, v roku 1999 vznikla pri Špeciálnej ZŠ (ŠZŠ) v Rožňave špeciálno-pedagogická poradňa (ŠPP), ako súčasť SŽŠ. V súlade so štatútom ŠPP a platnou legislatívou, rozšírila poradňa svoju činnosť o integráciu osôb so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do bežných škôl.
"Ide najmä o deti s mentálnym, zrakovým a sluchovým postihnutím, s poruchami učenia, s narušenou komunikačnou schopnosťou. Týmto deťom poskytujeme komplexne špeciálno - pedagogické a psychologické služby s návrhom opatrení. Každý rodič, ktorý má postihnuté dieťa nájde u nás vysokoodbornú pomoc," sľubuje riaditeľ. Rodičom postihnutých detí ďalej odkazuje, že ich deťom poskytnú individuálnu logopedickú starostlivosť, taktiež, že poskytujú poradenstvo základným školám i učiteľom, pomôžu rodičom pri individuálnej integrácií dieťaťa na ZŠ a podobne. V škole majú k dispozícií psychológa, špeciálneho pedagóga- somatopéda, logopéda, špeciálneho pedagóga - psychopéda i sociálneho pracovníka. "Všetky naše služby sú bezplatné. Radi uvítame každého, kto našu pomoc potrebuje. Na margo detičiek z Downovym syndrómom musím uviesť, že v klasickej základnej škole vydržia tak do štvrtého ročníka. Potom to napredovanie začne stagnovať. My im pritom zabezpečíme rovnaké podmienky, s vysokokvalifikovaným personálom. Čítal som, že škola potrebuje na integráciu jedného takého žiaka okolo 300-tisíc korún ročne. Ja mám niekoľko desiatok takýchto detí. Viete koľko by som mal žiadať korún ja?," kladie si otázku riaditeľ Gríger.
Riaditeľ Gríger chápe, že označenie špeciálna škola, ktorú mnohí mylne označujú aj prívlastkom osobitná, mnohých rodičov odrádza od zaklopania na ich dvere. "Pravdou však je, že keby som mal postihnuté dieťa ja, hľadám informácie všade. Veď za hľadanie, či opýtanie nič nedám. Spomínaný otecko sa vraj za svoj výrok, že v Rožňave neexistuje inštitúcia, ktorá by im pomohla, ospravedlnil. My nechceme, aby sa nám rodičia ospravedlňovali, chceme im dať na vedomie, že sme tu pre nich a pre ich deti urobíme maximum," uzavrel Ladislav Gríger.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer