odsúdili. Ľudia žiadajú pre páchateľov najvyššie tresty, ktoré by boli pre ostatných rovnako násilne zmýšľajúcich výstrahou do budúcnosti.
Včera sa vo viacerých mestách Slovenska konali sviečkové pochody na počesť a pamiatku zavraždeného mladíka. Študenti Obchodnej akadémie v Rožňave zorganizujú budúci týždeň v priebehu akcie Dni študentstva pietnu spomienku na Daniela Tupého. Riaditeľ školy Viktor Baláž ďalej poznamenal, že učitelia na triednických hodinách budú tejto téme venovať pozornosť.
"Smrť tohto chalana je nezmyselná, v našej spoločnosti k niečomu podobnému nemalo nikdy dôjsť. Niekto by mal niečo urobiť, aby k podobným stretom už nedochádzalo. Myslím si však, že to nebude ľahké," uviedol 20-ročný Tomáš Gömöri z Rožňavy.
"Som smutný s toho, čo sa stalo. Tí, ktorí sú schopní fyzicky a slovne ubližovať za to, že má niekto inú farbu pleti, je inej viery, inej etnickej identity, alebo sa líši ináč, si zaslúžia to najprísnejšie zaobchádzanie. Existujú síce prísne tresty za prejavy xenofóbie, zároveň je však potrebné dávať dôraz na výchovu k tolerancii hlavne v školských zariadeniach. Rovnako je potrebné postihovať pedagógov, ktorí si tento prístup nevedia, alebo nechcú osvojiť," povedal Peter Kmotrík z Gemerského mládežníckeho spolku v Rožňave.
"Neonacizmus a podobné neznášanlivé prejavy nemajú v demokratickej spoločnosti čo robiť. Ostro odsudzujem nezmyselnú smrť mladíka, ktorý ešte nestihol ani prejaviť svoj názor. Vinníci si zaslúžia najprísnejšie, výstražné potrestanie," povedala riaditeľka Gemerskej knižnice P. Dobšinského v Rožňave Iveta Kyselová.
Smrť mladého človeka "zobudila" tých, ktorí majú na starosti mládež v školách. Základné i stredné školy pripúšťajú, že o neonacizme, rasovej neznášanlivosti, či prejavoch xenofóbie sa na ich pôde hovorí pomerne málo. "Je strašné to čo sa stalo. Myslím si, že by sme mali začať problému venovať viac času. Deťom vysvetliť, čo to neonacizmus, či skinhedi sú. Ja sám som otcom dnes už dospelých detí. Neviem si predstaviť, že by sa v čase keď študovali na vysokých školách jedného dňa nevrátili domov," uviedol riaditeľ Základnej školy v Jelšave Dušan Mihalides.
"V dnešnej spoločnosti by sa to, čo sa stalo nemalo nielenže odsudzovať, ale ani tolerovať. Vláda by mala zakročiť. Myslím si, že väčšina mladých ľudí len chce patriť k nejakej skupine, často však nevedia, čo sa za jej zmýšľaním skrýva. Nerozumiem filozofii týchto hnutí, ale u tých, ktorí sa napríklad k neonacistom pridali, zjavne zlyhala výchova v rodine," mysli si Ľuboslav Kučerák z Centra neformálneho vzdelávania a prevencie v Revúcej.
(zur)
text k foto č. 02:
Študenti Obchodnej akadémie v Rožňave zorganizujú pietnu spomienku na zavraždeného mladíka
Foto: Peter PODOLINSKÝ
Text k foto č. 03:
Peter Kmotrik apeluje hlavne na výchovu k tolerancii
Foto: Renáta MAZURKOVÁ
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer