zastupiteľstvo (MZ) v Rožňave na svojom štvrtkovom zasadnutí nevyhovelo. Práve bod o petíciách bol jedným z najočakávanejších. Potvrdila to aj účasť obyvateľov spomínaných ulíc. Už po niekoľkýkrát prišli na zasadnutie, lebo sa už od mája dožadujú, aby poslanci o petíciách hlasovali. Nesúhlasia so zmenou užívania rodinných domov pre takzvané satelity, zariadenia Detského domova (DD) v Dobšinej, ktoré do nich umiestnilo deti na základe transformácie ústavnej výchovy. Tá sa vo viacerých mestách na Slovensku uberá k rodinnému typu výchovy. "Satelit máme v rodinnom dome aj v Dobšinej. Tam odo mňa mesto nechcelo žiadosť o zmenu užívania stavby. Preto som taký problém nečakala ani v Rožňave. Podľa mňa nejde o zmenu," povedala riaditeľka DD v Dobšinej Amália Fundjová na zasadnutí a zároveň vyzvala všetkých, aby sa pričinili o prípravu týchto detí do života. "Deti má vychovávať aj prostredie a patria k nemu aj susedia," dodala. "Domovákov" prišli podporiť aj predstavitelia rôznych inštitúcií, zaoberajúcimi sa právami detí.
Obyvatelia ulíc sa však emotívnymi výzvami na poskytnutie šance pre deti nedali odradiť. "Pridržiavajme sa bodu o petíciách," vyzvala obyvateľka Judita Plačková. Táto poznámka však mierne "vytočila" primátora. "To, čo sa týka rokovania, to riadim ja," podráždene zareagoval. Poslanec Jozef Celušňák, ktorý od začiatku kauzy obyvateľov ulíc podporuje, povedal. "Nám prislúcha riešiť petíciu a dať hlasovať, či ju prijmeme, alebo nie". Poslanec Pavol Čorej oznámil, že "budem hlasovať proti prijatiu petície, lebo nemôžem súhlasiť s tým, aby tie deti nedostali šancu". Niekoľkí poslanci upozornili, že sa diskutuje o dvoch rozdielnych veciach. "Stále hovoríme o niečom inom. Naša povinnosť a právo bolo hlasovať o petícii a toto sa nám upiera štyri mesiace. Preto nastali zbytočné diskusie," vysvetľoval J. Celušňák.
Poslanec Arpád Kavečanky podotkol, že zastupiteľstvo rokuje o satelitoch už tretíkrát. "Každý sa tu oháňa prokuratúrou. Ale pre stromy nevidíme les". V satelitoch boli na prieskume aj poslanci. Všetci, vrátane J. Celušňáka skonštatovali, že tento spôsob je pre deti oveľa lepší, než internát. "Rozumiem občanom, že majú strach. Ale už vám niečo urobili?," pýtal sa priamo obyvateľov A. Kavečanky, no tí mlčali. "Tak to všetko nechajme na úrady. Zastupiteľstvo do týchto vecí zasahovať nemôže," dodal. A tak dal primátor hlasovať za návrh na uznesenie o tom, že MZ berie na vedomie správu o postupe pri vybavovaní petícií, ktorú predložila hlavná kontrolórka. "MZ môže hlasovať len o tom, lebo ku zmene územného plánu nedošlo," vysvetlila obyvateľom. Poslanci svojimi hlasmi správu zobrali na vedomie. Potom dal primátor hlasovať za potvrdenie uznesenia MZ z 8. 6. 2005, ktorým poslanci zobrali na vedomie obsah petícií. Aj s týmto poslanci súhlasili. A nakoniec odklepli aj to, že petíciám nevyhovejú.
Ako sa kauza vyvíjala?
Kauza sa tiahne niekoľko mesiacov už aj po rôznych úradoch a inštitúciách po Slovensku. Začal sa správnym konaním Stavebného úradu v Rožňave o zmene užívania stavby Obyvatelia podali petície začiatkom mája na Mestský úrad v Rožňave. Obe boli zhodné, rozdiel bol len v tom, že jeden satelit bol na Ružovej a druhý na Ulici 29. augusta. Hlavná kontrolórka rozhodla, že sú to sťažnosti. Obyvatelia sa proti tomu odvolali na okresnú prokuratúru. A potom sa rozbehla korešpondencia aj mimo okresu. Proti stanovisku rožňavských hygienikov sa odvolali na ich nadriadenú inštitúciu. Proti rozhodnutiu Stavebného úradu v Rožňave sa odvolali na Krajský stavebný úrad. O probléme vedia už aj na Úrade vlády SR, na Generálnej prokuratúre aj na Ministerstve výstavby a regionálneho rozvoja SR, Ministerstve vnútra SR...
Okresná prokuratúra v Rožňave rozhodla, že postup Mesta Rožňava bol nezákonný, dokument obyvateľov sa mal posúdiť ako petícia a nie sťažnosť. Nasledovali konzultácie zástupcov mesta s okresnou prokuratúrou aj Ministerstvom vnútra SR. Petície putovali na Krajský stavebný úrad, ale ten ich mestu vrátil. Poslanci ani nevedeli, o čom majú rozhodovať. Celý spisový materiál poslali na Úrad vlády SR. Odpovedal, že mesto je príslušné na vybavenie predmetných petícií a vrátil ich. Úrad verejného zdravotníctva SR vydal stanovisko, v ktorom potvrdil právoplatnosť rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave. Krajský stavebný úrad potvrdil rozhodnutie Stavebné úradu v Rožňave. Ministerstvo výstavby nezistilo žiadne porušenie zákona.
Kým sa zástupcovia mesta radili s ministerstvami, petičiari využívali všetky možné prostriedky, aby sa dovolali svojej pravdy. Aj u ombudsmana aj na Generálnej prokuratúre, kde podali podnet vo veci protiústavného rozhodnutia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave. "Mienime si uplatňovať naďalej svoje práva. Budeme sa sťažovať, že boli porušené naše ústavné práva, trváme na tom aj naďalej. Najväčšia hanba je, že poslanci odignorovali národ. Počas správneho konania stavebného úradu ako aj na zasadnutiach," povedala hovorkyňa petičiarov Jarmila Vajdová. Petičiari sa mienia v prípade nutnosti dovolávať svojich práv aj v Štrasburgu.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer