Pavla Ruska, že keď bol ministrom hospodárstva, ovplyvňoval rozhodovanie štátnej banskej správy. Tá podľa nich firme protizákonne odobrala dobývacie práva k jednému z najvýznamnejších ložísk mastenca na svete a neoprávnene ich pridelila po formálnom výberovom konaní vopred určenému víťazovi. Konateľ spoločnosti Rozmin a zástupca kanadských investorov Vojtech Agyagos sa listom, ktorý dal na vedomie aj Günterovi Verheugenovi, viceprezidentovi Európskej komisie pre priemysel, obrátil na ministra hospodárstva Jirka Malchárka, aby prešetril postup banského úradu a zjednal nápravu. Investori zo spoločností Belmount z Vancouveru, Eurogas z Viedne a Transunited z Vaduzu tvrdia, že banské orgány v pôsobnosti ministerstva hospodárstva konali na základe politickej objednávky exministra. Podľa Agyagosa si ich Rusko pozval k sebe potom, čo napadli postup banského úradu. Obhajoval ho a povedal im, že má nového investora a upozornil ich, že im žiadne právne kroky nepomôžu a ak budú robiť problémy, použije sa proti nim represie. " Vyhrážal sa políciou, ak neprestaneme s prácami ," hovorí konateľ firmy Rozmin Ondrej Rozložník, ktorý sa rokovania s Ruskom zúčastnil. "Sú to nezmysly," reaguje P. Rusko. Hovorí, že investorov prijal na ich žiadosť. Popiera akékoľvek ovplyvňovanie banskej správy. Tá postupovala podľa neho zákonne, keď usúdila, že Rozmin stratil oprávnenie ťažiť, pretože prerušil banskú činnosť na dlhšie než tri roky. "Dôveroval som odborníkom z banskej správy, ktorí nesú za rozhodnutie zodpovednosť," dodal.
Agyagos ale tvrdí, že došlo k viacerým vážnym pochybeniam. Rozmin podľa neho fungoval na mastenci so súhlasom a vedomím banského úradu, ktorý ešte v máji minulého roku vydal firme povolenie na banskú činnosť do novembra 2006. O to väčšie bolo prekvapenie investorov, keď vlani v decembri vyhlásil verejnú súťaž. Následne Rozmin, ktorý dostal dobývacie práva od toho istého úradu rozhodnutím v správnom konaní, ich stratil obyčajným oznámením. "Dodnes nemáme o tom žiadny relevantný právny dokument, jednoducho sme boli vylúčený zo správneho konania a nemohli sme sa odvolať," hovorí Rozložník. Ďalšie pochybenia sa udiali vo verejnej súťaži. "Ponuka firmy Economy Agency nemala byť do nej vôbec zaradená, lebo prišla po termíne. Navyše obsahovala klamlivé údaje a detailné informácie o ložisku, ktoré sú duševným vlastníctvom Rozminu," hovoria konatelia spoločnosti. Voči tendru protestoval aj jeden z jeho účastníkov, fínska firma Mondo Minerals, ktorý tiež namietal porušenie banského zákona a poukazoval na to, že víťaz nemá technické ani finančné predpoklady na uskutočnenie projektu. Fíni sa rovnako ako Rozmin obrátili na nového ministra so žiadosťou o prešetrenie postupu banskej správy. "Ten sa s kauzou a obsahom sťažností zatiaľ neoboznámil, ale zodpovední pracovníci sú o probléme informovaní," dozvedeli sme sa na ministerstve hospodárstva. Aký bude ďalší postup ministerstva sa zatiaľ nevie.
Hrozí medzinárodná blamáž?
Obvodný banský úrad v Spišskej Novej Vsi vypísal výberové konanie na mastenec koncom minulého roka a v apríli určil za jeho víťaza nezmámu firmu Economy Agency RV z Rožňavy. "Bolo to zákonné, transparentné a bez bočných záujmov, vyhral najlepší projekt," vyjadril sa viackrát v súvislosti s kritikou úradu jeho predseda Antonín Baffi. V silnej konkurencii významných európskych a domácich ťažiarenských spoločností tak získala prístup k ložisku účtovnícka firma, ktorá si podnikanie rozšírila o banskú činnosť len niekoľko dní pred súťažou. Stál však za ňou Peter Čorej, bývalý spoločník firmy Rozmin cez spoločnosť RimaMuráň, ktorá bola jej 49 percentným vlastníkom. Po nezhodách so zahraničnými investormi a ťažkosťami s financovaním projektu z neho ale firma RimaMuráň vystúpila a svoj menšinový podiel v Rozmine im predala. Cez kontroverzné rozhodnutia banského úradu sa Čorej, ktorý problematiku mastenca ovláda a má k dispozícii všetky potrebné projekty, štúdie a technické informácie, k ložisku znova dostal. Potvrdil sa však predpoklad odborníkov, že nebude mať dostatok financií na realizáciu polmiliardovej investície.
V súčasnosti ovláda firmu Economy Agency spoločnosť VSK Minning, ktorá je pod kontrolou obchodníka s nehnuteľnosťami Jaceka Engela. Tento Rakúšan poľského pôvodu s bydliskom na Cypre sa pustil do financovania prác súvisiacich s prípravou výstavby bane. Spoločnosti Rozmin a Mondo Minerals napadli kroky banského úradu na súde a prokuratúre. "Ak sa nezjedná náprava na Slovensku, budeme sa domáhať svojich práv v zahraničí a využijeme všetky dostupné prostriedky. Budeme žiadať náhradu škody a ušlého zisku za stovky miliónov korún a SR utrpí veľkú medzinárodná blamáž," upozorňujú investori z Rozminu.
Autor: zub
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer