ktorá sa týka len Metercie, jej častí a histórie. "Obraz rozoberieme teroreticky po častiach. Na Metercii sú vyobrazené fázy baníctva od jeho počiatkov v meste a jeho okolí, dá sa z toho zistiť veľmi veľa o živote vtedajších obyvateľov," hovorí Ágnes Kovács z Baníckeho múzea v Rožňave. Výstavu s panelmi, popisujúcimi jednotlivé časti mimoriadne zaujímavého obrazu, otvoria 20. novembra v Galérii výtvarného umenia v Rožňave. Potrvá do 22. decembra a bude so štvorjazyčným výkladom. Na tento projekt finančne prispel fond Pro a odbor kultúrny Košického samosprávneho kraja.
Obraz pochádzajúci z roku 1513 bol pôvodne určený do kaplnky pre baníkov. Je to klasický oltárny obraz, namaľovaný temperovanými farbami v neskorogotickom štýle. Originál je v Katedrále Nanebovzatia panny Márie v Rožňave. V Galérii bude len jeho technická kópia. Dodnes sa nevie, kto ho namaľoval. Na obraze sa síce našli iniciály L. A., ale pre reštaurovaní obrazu v roku 1987 sa röntgenom zistilo, že monogram je mladší, že samotný obraz. Takže ho nenamaľoval ani tajomný Majster L. A. Obrazom sa zaoberalo už mnoho znalcov umenia. Isté je, že ho dali vyhotoviť baníci, na počesť svojej patrónky sv. Anny, ktorá je na ňom zobrazená.
Aj názov Metercia vznikol spojením latinských slov. V preklade znamená Svätá Anna Samotretia. Znalci sa roky snažili vylúštiť, čo, okrem jedného dňa baníkov a hutníkov, na obraze pripomína Gemer, alebo Rožňavu. "V zadnej časti obrazu našli podobu Plešiveckej planiny s dvomi výbežkami. Jeden je pri Slavci a ten druhý v Gombaseku. Žiaľ, ten po rokoch ťažobných prác takmer vymizol," hovorí Á. Kovács. "O rieke na obraze sa hovorilo ako o rieke Slaná. Ale kvôli plávajúcim lodiam sa usúdilo, že je to len fantázia autora". Všetky odhalené tajomstvá Metercie budú návštevníkom Galérie k dispozícii už v nedeľu. Organizátori by z výstavy chceli urobiť putovnú.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer