kontaminovaná. O výsledkoch cieleného vyšetrenia na vysokokarcinogénny jed skupiny DDT a na ostatné pesticídy informovala zástupkyňa regionálneho hygienika Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Rožňave MUDr. Rozália Fülekyová: "V pitnej vode sa nenachádzajú žiadne pesticídy, DDT, ani organofosfáty".
Vzorku odobrali hygienici 26. 10. zo zdroja, ktorý zásobuje pitnou vodou dediny okolo Slavca aj časť Rožňavy. Dôvodom špeciálnej objednávky regionálneho hygienika boli obavy z toho, že by sa vo vode mohli nachádzať stopy po pesticídoch. Tie totiž našli jaskyniari pri čistení Dvojitej priepasti na Silickej planine. Keď z nej poslali vzorku do laboratória, šokovaní ostali aj jeho pracovníci. DDT vo voľnej prírode ešte nevideli. Kedysi sa tento jed používal na ničenie "mandeliniek". Nevie sa, kto ho do priepasti hodil. Kvôli prítomnosti laboratórnych fľaštičiek a rôznych sér v Dvojitej priepasti je však predpoklad, že odpad mohol pochádzať z niektorého poľnohospodárskeho družstva v okolí. Zakázané látky sa na Silickej planine nachádzajú niekoľko desiatok rokov. Riziko pre obyvateľov spočíva v tom, že sa veľmi pomaly rozkladajú. Kedy a či vôbec by sa do vody dostali a či sa tak už nestalo niekedy v minulosti, hoci aj v malých množstvách, už teraz nevie nik.
Najbezpečnejšie je preto vybrať všetok odpad, medzi ktorým sa nachádzali aj kosti dávno uhynutých zvierat. Tejto práce sa ujali rimavskosobotskí a rožňavskí jaskyniari a v uplynulých týždňoch vyčistili všetky tie priepasti na planine, ktoré boli zapratané odpadom. "Za približne 40 dní sme z troch priepastí vytiahli vyše 80 ton toho bordelu!" uvádza konateľ rimavskosobotskej spoločnosti, ktorá vykonával sanáciu, Ladislav Iždinský. Pracovalo sa v Dvojitej a vo Zvonivej priepasti a v Zvonivej diere. Peniaze na projekt poskytlo Ministerstvo životného prostredia SR a európske fondy.
"Najzávažnejším zistením bolo, že sa tam nachádzali jedy skupiny DDT. Je len dobré, že v pitnej vode sa po nich stopy nenašli. Ale my ešte pokračujeme. Laboratórne analýzy vzoriek zeminy z priepastí naďalej vykazujú nebezpečné látky. Preto budeme odbery opakovať a tento týždeň sme dokonca odobrali vzorku sedimentu aj z koryta potoka v Gombaseckej jaskyni. Tam tečie voda od Silickej ľadnice, je to teda ten istý hydrologický systém," dodal L. Iždinský.
V týchto dňoch prebiehajú záverečné laboratórne analýzy a odoberajú sa aj kontrolné vzorky, ktoré potvrdia alebo vyvrátia šokujúce skutočnosti v jednom z najkrajších kútov Národného parku Slovenský kras.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Rožňavy a gemerského regiónu nájdete na Korzári Gemer